Math

For a field trip, a bus company charges a flat fee plus an additional fee per student. For 25 students, the total cost is $167.50. If there are 70 students, the total cost is $370.00. Write an equation that represents the total cost y of the field trip for x students. What would the total cost be if 110 students went on the field trip?

asked by Anonymous
  1. cost=flat+numberkids*costperkid
    370=flat+70*costperkid
    167.5=flat+25*costperkid

    subtract second equation from first..
    370-167.5=45*costperkid
    solve for costper kid, then go back and solve for flat.

    posted by bobpursley
  2. Something tells me this is not the real bobpursley ...

    posted by Steve
  3. Thanks, Steve.

    Will be deleted and banned within a couple of minutes.

    posted by Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. geometry

    a phone company charges a flat monthly fee of $15 for cell phone services, plus an additional fee for every minute you talk. in a given month, you are charged $36 for the 24 minutes you talked( not including the $15 flat fee.) let
  2. math

    write and solve a 2 step equation a baseball ticket cost $20 for each student that attends. there is also a parking fee of$30 for the bus the total cost of the trip was $330
  3. math

    a field trip will cost 7 dollars per student. write an expression to find the cost of the field trip for s students. what is the total cost if 26 students go on the trip?
  4. math

    the teachers of bethany school want to take students to a field trip.It costs $1000 to rent a bus and a $10 per student for the day's activities.Write a rule for the total cost of the trip for nay number of student.
  5. Math

    A bus tour company charges a flat fee for renting out the bus, and an additional amount for each person. If the price is quoted at $382 for 12 people and $430 for 16 people, what is the flat fee?
  6. Math

    Diegos class planning a field tripfor 25 students.They will go to aquarioum and then to science museum. Each ticket for science cost $2 more than each ticket to aquarium. Lunch for each student is $5 additional. Write and
  7. Algebra

    Enterprise chargesa flat fee of $500 and an additional $2.45 per mile hertz charges a flat fee of $70 and an additional $1.25 per mile driven write an equation to represent the cost, y, of driving x miles with enterprise.
  8. Algebra word problem/Splitting the Cost

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down
  9. Algebra Splitting the Cost

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down
  10. Algebra POW HELP!!!!!

    The cost of renting a bus to go snowboarding was split evenly by the 20 students planning to go. The day before the trip, 10 more students decided to go. Dividing the cost evenly among all 30 students brought the average cost down

More Similar Questions