MATH help can anyone check my answer plzz!!

1)evaluate the function for x=2f(x)=7x-5
A)9
B)19
C)-9
D)-19

2)Candy is on sale for $0.75 each you have a coupon for $0.25 off your total purchase write a function rule for the coast on n pieces of candy.
A)C(n)=0.25n-0.75
B)C(n)=0.75n-0.25
C)C(n)=1.0n
D)C(n)=0.75n

3)The ordered (0,0),(2,4),(4,8), and (6,12) represent a function. What is the rule for this function
A)y=x+2
B)y=3x
C)y=x+4
D)y=2x

My answer 1)9A 2)0.25 B 3)D

Am i correct???

  1. 👍 1
  2. 👎 0
  3. 👁 1,815
  1. Yup you're correct

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. looks good

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. 1, yes
    2, yes
    3, yes, LOL pretty easy that one

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  4. THANK YOU GUYS So much help!!!

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Chemistry

    A researcher studying the nutritional value of a new candy places a 4.90 gram sample of the candy inside a bomb calorimeter and combusts it in excess oxygen. The observed temperature increase is 2.75 Celsius. If the heat capacity

  2. Math

    Joseph had 7 1/4 ounces of candy to share with his friends. He gave them 2 4/5 ounces of candy when they came over to play video games. How many ounces of candy does Joseph have left? Explain.

  3. Math. Need help

    1.if g=5 and k=1, evaluate 9+gk a. 13 b. 14 c. 15 d. 16 2.Evaluate a-b^2/b if a = 10 and b = 2. a. 1 b. 3 c. 8 d. 32 3.Evaluate 3xy^2 - y if x = 2 and y = 5. a. 26 b. 30 c. 120 d. 145 4.Evaluate 2d + d^2/3 if d = 6. a. 4 b. 12 c.

  4. URGENTquestions for Math

    A pair of jeans is on sale for 25% off the original price. Which expression represents the sale price? If the original price of the jeans is $40,evaluate the expression to find the sale price. s=p-0.25 p;$30 s=p-25:$15***

  1. Algebra 2 A

    A candy store makes a 9-pound mixture of gummy candy, jelly beans, and hard candy. The cost of gummy candy is $2.00 per pound, jelly beans cost $3.00 per pound, and hard candy costs $3.00 per pound. The mixture calls for two times

  2. Math

    A store owner has 7.11 lbs. Of candy. If she puts the candy into 9 jars, how much candy will each jar contain?

  3. Math

    A candy manufacturer makes two types of special candy, say A and B. Candy A consists of equal parts of dark chocolate and caramel and Candy B consists of two parts of dark chocolate and one part of walnut. The company has in stock

  4. Computer Programming

    2. Chocolate Delights Candy Company manufactures several types of candy. Design a flowchart or pseudocode for a program that accepts a candy name (for example, "chocolate-covered blueberries"), price per pound, and number of

  1. Trick or Treat

    Little Billy was out trick or treating on Halloween. He had gotten a lot of candy and was peering into his bag, when out from behind a tree came Freddy Krueger. Freddy reached into Billy's bag and took half of his candy plus one

  2. algebra

    Calvin mixes candy that sells for $2.00 per pound with candy that costs $3.60 per pound to make 50 pounds of cancdy selling for $2.16 per pound. How many pounds of each kind of candy did he use in the mix? I cannot figure out the

  3. Algebra

    Which are the correct answers? In a certain candy factory, the amount of candy bars produced annually is double the amount from the year before. This relationship can be described by: Select one: a. a linear function b. an

  4. 7th grade math Ms. Sue last two questions thanks

    15. In Store A, a book that regularly sells for $24.99 is on sale at 15% off. In Store B, the same book regularly sells for $27.99 and is on sale at 25% off. Which store sells the book for the lower sale price? (1 point) Store A;

You can view more similar questions or ask a new question.