Question-- thematic units

I can think of how A) would be correct...take for instance a thematic unit in the fourth grade on explorers...cross culturial activities would be desired.

But it does not fit enzyme reactions in the Kreb's cycle.

Can someone please help with this question?

An appropriate way to make connections to thematic units involves:

A. cross-cultural activities.
B. developing interpersonal activities.
C. the use of an appropriate software
program.
D. the employment of construction
materials.

Wouldn't the correct answer be
(A) cross-cultural activities?













I think context might be important here. If I were doing a thematic unit on enzyme reactions in the Kreb's Cycle, I am not certain any of the answers make sense.

I have to put something--please help!

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 200

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Thematic units-question--Please Help!!

    I asked this question yesterday and didn't really get much help with it. Can someone please help? An appropriate way to make connections to thematic units involves: 1. cross-cultural activities 2. developing interpersonal

    asked by Desiree on April 3, 2007
  2. social studies

    I have a question that asks: 1 thematic map showing regions. Your thematic map will feature the unifying characteristic you identified. I don't know what that means

    asked by bee_bro on December 30, 2019
  3. edu

    Ms. Rook chose to develop her theme of life cycles around The Very Hungry Caterpillar by Eric Carle. She is using a.a thematic inquiry approach b.webbing c.a thematic/literature based approach d.a whole language learning Not sure

    asked by ray on February 22, 2013
  4. Math

    How do you calculate unit price? The unit price is the total price divided by the number of units. For instance, if 5 pounds of potatoes cost $4.50, each pound costs $.90.

    asked by Glenda on June 26, 2007
  5. math

    how do you8 find unit rate divide quantity by time. For instance, one travels 45 miles in 1/2 hour. Unit rate= 45/.5=90miles/hr the answer to your problem is x=18 the answer to your problum is x=18

    asked by brianna on March 6, 2007
  6. Art Appreciation

    Thematic Substance: Tintoretto’s and da Vinci’s Last Supper. Contrast Tintoretto’s The Last Supper with Leonardo’s Last Supper. In your post, include the differences in media as well as thematic substance.

    asked by Deann Morgan on February 16, 2011
  7. math

    I don't understand how to write the formulas for unit analysis. I can do the problems, but the explanation of the formulas in my book doesn't make sense with the problems I am doing. For instance, this one: Find the unit rate: $2

    asked by Lydia on December 4, 2007
  8. The Crucible: Thematic Statement

    I need a thematic statement from the 3rd and 4th acts of The Crucible. I am having a hard time coming up with one though. A thematic statement is structured like this; Topic + what it says about the human condition, motivation,

    asked by MarthaDog on January 28, 2016
  9. English

    I need a thematic statement from the 3rd and 4th acts of The Crucible. I am having a hard time coming up with one though. A thematic statement is structured like this; Topic + what it says about the human condition, motivation,

    asked by MarthaDog on January 28, 2016
  10. Physics

    the volume of a cuboid is the product of its length, breadth, and height. give a possible metric unit for the volume. is the unit for volume a basic unit or a derived unit? m^3. it is a basic unit is this correct?

    asked by Anonymous on April 13, 2008

More Similar Questions