math

The cost of providing a plate of lunch to a certain group of people is partly constant and partly inversely proportional to the number of people. If it costs #30 per plate to feed 40 people,find the cost per plate to feed 50 people.

asked by Y.Abdulsalam
  1. y(x) = a + b/x
    a + b/40 = 30
    40a+b = 1200
    You need another equation to pin down a and b.
    For example, you might have
    a=20 and b=400
    In that case,
    y(x) = 20 + 400/x
    y(50) = 20+400/50 = 28

    Or, you might have
    a=10 and b=800
    Then
    y(x) = 10 + 800/x
    y(50) = 10+800/50 = 26

    posted by Steve

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    A catering company charges a $300.00 set up fee and $10.00 per person for a lunch buffet. Approximately how many people must attend the lunch so that the total cost per person is $14.00? (1 point) • 75 people • 30 people •
  2. Math

    A museum calculates the rate for groups using the equationC=4P+8,where P is the number of people and C is the total cost in dollars. If the cost for a group is $60, how many people are in the group?
  3. math

    A museum charges $4 for a group of 4 or fewer people. A group of more than 4 people must, in addition to the $4, pay $2 per person for the number of people above 4. The maximum group size is 9. (a) What are the domain and range of
  4. Maths

    The cost of confrence is partly constant and partly varies as the number of participants. If the cost is 850 for 11 participants. What is the cost for 20 participants
  5. Maths

    The cost for a conference is partly constant and partly varies as the number of participants. If the cost is 850 for 11 participants, what is the cost for 20 participants
  6. math

    a group of friends shared the expenses of an automobile trip,which cost $40.if there had been 3 more people in the group.each would have $3 less.how many people were there in the group and how much did each pay?
  7. algebra

    The manager of the school cafeteria is planning a plate lunch. She can spend no more than $2.00 per lunch and can choose servings from selections A and B. The table indicates the cost and the quantity of sugar and protein (in
  8. math

    the cost of building lawn xmetre long varies partly as x and partly as xsquare.The lawn cost #180 if it 30metre long and #280 if it 40metre.How long is a lawn if it cost #4000 to build.
  9. Algebra

    The Pretty Little Numbers club met at Panera for lunch. The bill totaled 32.75 dollars for the entire group. If the mean lunch price was 6.55 dollars, how many people attended the meeting?
  10. Math

    3/4 of a group of tourists is twenty one people. 4/7 of the whole tourist group go to restaurant for lunch. How many people go to the restaurant?

More Similar Questions