math

fei yen's dog eats 8 ounces of dog food each day. fei yen bought a 28 pound bag of dog food, How many 8-ounces servings are in a 28 pound of dog found?

  1. 👍 5
  2. 👎 1
  3. 👁 1,426
  1. 1 pound = 16 ounces

    (16 * 28)/8 = _______ servings

    1. 👍 6
    2. 👎 3
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  2. thank you

    1. 👍 4
    2. 👎 4
  3. You're welcome.

    1. 👍 4
    2. 👎 3
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  4. Thank You

    1. 👍 5
    2. 👎 2
  5. 14

    1. 👍 0
    2. 👎 7
  6. i got 56 servings because you have to multiply 16 times 28 and get 448. then you have to divide by 8 and get 56

    1. 👍 6
    2. 👎 2
  7. 1 pound=16 ounces.
    You multiply 16*28 and get 488, then divide by 8, which gives you 56 as the answer.

    1. 👍 4
    2. 👎 2
  8. So 1 pound is 16 ounces. Step 1: Multiply 16 by 28, (16 * 28 = 448). Step 2: Divide 448 by 8, ( 448 divided by 8 = 56). And therefore, 56 is the answer.

    1. 👍 1
    2. 👎 1
  9. I’m in 6th grade at A.J. Berne’s Middle school, this is the same excact question I’m doing for homework, thank you so much for helping me with this question, I appreciate it!

    1. 👍 0
    2. 👎 2
  10. I’m in 6th grade at A.J. Berner Middle school, this is the same excact question I’m doing for homework, thank you so much for helping me with this question, I appreciate it! 😁

    1. 👍 1
    2. 👎 1
  11. Sorry I spelt my school’s name wrong! 😅

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  12. the answere is 14 56 224 448

    1. 👍 0
    2. 👎 1
  13. -_-

    1. 👍 0
    2. 👎 1
  14. Lol with online schooling we have to do an old state test and this is an exact question! Thanks for the help.

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Help with deductive reasoning

    Determine whether you can use the Law of Syllogism to reach a valid conclusion from each set of statements. 1. If a dog eats Superdog Dog Food, he will be happy. Rover is happy. 2. If an angle is supplementary to an obtuse angle,

  2. Math

    Abby can buy an 8 pound bag dog of food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy? My answer: I would have to say to buy an 8 pound bag of dog food. I am confused though if they are asking

  3. Probability

    Oscar has lost his dog in either forest A (with probability 0.4) or in forest B (with probability 0.6). If the dog is in forest A and Oscar spends a day searching for it in forest A, the conditional probability that he will find

  4. Physics

    You are walking a dog when the dog sees a cat and runs away from you. You immediately run after the dog at 5.50 m/s. You jump at an angle of 29.0° to try and catch the dog. While you are in the air the dog is able to move an

  1. Math

    1. Errol uses 1/3 can of wet dog food for his dog, Muddy, each day. how many servings will he get from 5 cans of dog food?

  2. math

    marie purchased a 2-pound box of dog food with a 75-cents-off coupon. she also mailed in the box top to receive a company rebate for $1.00. if p represents the original cost, what did she pay for the dog food after receiving all

  3. math

    Mr. Kelly bought 8 dozen hot dogs for the third grade picnic. His pet dog broke into the groceries and ate 14 dogs. If each picnic guest eats one hot dog, how many people can still have a hot dog?

  4. Chemistry

    1) A dog has the same mass for 3 years. State whether this represents an equilibrium or steady state situations, and give your reasons. I'm not sure if I got this question right... I think this is a steady state because the dog is

  1. Physics

    You are walking a dog when the dog sees a cat and runs away from you. You immediately run after the dog at 4.90 m/s. You jump at an angle of 30.0° to try and catch the dog. While you are in the air the dog is able to move an

  2. calc

    Nutrition Ruff, Inc. makes dog food out of chicken and grain. Chicken has 10 grams of protein and 5 grams of fat per ounce, and grain has 2 grams of protein and 2 grams of fat per ounce. A bag of dog food must contain at least 224

  3. Math

    Margaret feeds her dog about 300 grams of dog food with each meal. If she feeds her dog twice a day, about how many kilograms of food does she need to feed her dog for a week?

  4. problem solving

    Suppose that two current exchange rates are US $1= 117.9 Japanese yen and 1 Cuban Peso= $.0476. What is the value of 1 peso in Japanese yen?

You can view more similar questions or ask a new question.