Math

How can you use rate to compare the costs of two boxes of cereal that are different sizes?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Find out the cost per ounce.

    Divide the cost of the box by the number of ounces.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. Unit pricing. It is probably listed on the shelf but you can do it yourself anyway.
    Both boxes will have the mass of cereal contained in each. Say box A is 1 kilogram and box B is 2 kilograms
    Say box A costs 1 dollar and box B costs 1.50 dollars
    then
    Box A costs 1 dollar per kilogram and box B costs 1.50/2 = 0.75 dollars per kilogram

    Obviously box B costs less per kilogram.
    see
    https://www.mathsisfun.com/definitions/unit-price.html

    1. 👍
    2. 👎
  3. You can just simply divide the number of ounces

    1. 👍
    2. 👎
  4. Thank You if i copy that.

    1. 👍
    2. 👎
  5. so u do all of this but what is the answer i need the answer now help me i need help this class is hard and no one helps help me now i need help with thus math help with the math i need a A in math help !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.

    1. 👍
    2. 👎
  6. You can, find out the unit rate or the cost per ounce. Then, you can divide the cost of the first box / box #1 by the number of ounces in that box and do the same thing with the other box / box #2. I hope this helps!

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Every cereal box has a gift inside, but you cannot tell from the outside what the gift is. The store manager assures you that 16 of the 58 boxes on the shelf have the secret decoder ring. The other 42 boxes on the shelf have a

  2. Algebra

    jake goes to the grocery store and buys 3 apples. 2 cans of soup, and 1 box of cereal. the apples cost $0.89 each; the soup costs $2.98 per can; and the box of cereal $4.99. write an equation that represents the total cost c of

  3. Gr. 12 Data Management

    Five different CD-Rom games: garble, trapster,zoom, bungie, and blast'em are offered as a promotion by SugrRush cereals. One game is randomly included ith each box of cereal. Determine the probability of getting all 5 games if 12

  4. math

    A certain brand of cereal costs $3.25 per box before sales tax is added. When you buy 5 or more boxes of this cereal you receive 1 additional box for free. What is the average cost per box of cereal for 6 boxes before sales tax

  1. Math

    A 16 ounce box of cereal costs $4.00. How many cents per ounce does cereal cost?

  2. math

    which of the following are reasonable answer for the product of two negatives and a positive a. 20** b. 10 c. -20 d. -10 Which statement about the product is true 5.5⋅√5 a. The product is rational b. The product is

  3. math

    A cereal company finds that the number of people who will buy one of its products in the first month that it is introduced is linearly related to the amount of money it spends on advertising. If it spends $40,000 on advertising

  4. math

    A manufacturer of hospital supplies has a uniform annual demand for 320,000 boxes of bandages. It costs ​$10 to store one box of bandages for one year and $ 160 to set up the plant for production. How many times a year should

  1. Mathematics!

    A cereal factory has weekly fixed costs of $48,000. It costs $1.37 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $3.99. Express the profit function p(x) that gives the total weekly profit from x boxes of cereal.

  2. Algebra 2 check my last answer?!

    A supermarket finds that the number of boxes of a new cereal sold increases each week. In the first week, only 16 boxes of the cereal were sold. In the next week, 33 boxes of the cereal were sold and in the third week 50 boxes of

  3. math 12

    A manufacturer of cereal finds that the masses of cereal in a company's 200-g package are normally distributed with a mean of 200g and a standard deviation of 16.3g a) What proportion of these boxes contain between 183.7g and

  4. math

    Jenny wants to buy cereal that comes in large and small boxes. The 32 ounce box costs $4.16and the 14 oz ox costs $2.38.which box is less expensive per oz?

You can view more similar questions or ask a new question.