Business

I have to make a buisness. For example If i have open up Video game store just like gamestop. What can i put in my essay.

Others may have additional ideas for you, but it sounds to me as if you need to write up a business plan, and then maybe write an essay based on the process and the plan.

http://www.businessplans.org/
To get you started...

=)

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Mathematics

    the owner of a video store has determined that the cost C, in dollars, of operating the store is approximately given by C(x)=2x^2-18x+670, where x is the number of videos rented daily. find the lowest cost to the nearest dollar.

  2. Math

    Customers have two options when renting video games from a rental store. Plan A requires a $5 monthly fee and a $1 per video rental. Plan B requires $8 monthly fee and $0.75 per video rental. How many video rentals would be

  3. Math

    Mrs.Wallace wants to buy 1 1/2 gallons of sour cream for a recipe If sour cream is sold only in 1 pint containers how many containers will she need to buy A.6 B.8 C.12 D.16 B 12.Robert has 17 games in his room He has 6 board games

  4. Algebra

    Tim's scores the first five times he plays a video game are listed below. 4,526 4,599 4,672 4,745 4,818 Tim's scores follow a pattern. Which expression can be used to determine his score after he played the video game n times. A.)

  1. Math

    Hello! I know the answer to this word problem; however, I want to know HOW to solve it. Any help is much appreciated! Q: A store sells used and new video games. New video games cost more than used video games. All video games cost

  2. math

    rick has a collection of 6 video games. he lets his best friend borrow 2/6 of his video game collection. write two fractions equivalent to this number. explain how you came up with the answer.

  3. Mat

    A store sold 550 video games during the month of December.if this made up 12.5% of its yearly video game sales,about how many video games did the store sell all year?

  4. To: Reiny- Math

    Thank you so much for helping me but for #2 c.) is it yes or a no, though i did the rest of my questions but im stuck on this one so can you please help and explain a lot cause i have a test on this soon and i want to understand

  1. math

    2. Write the decimal 0.063 as a percent. a) 0.63% b) 6.3%

  2. math

    One week Trey rented 4 DVDs and 2 video games for $18. The next week he rented 2 DVDs and 1 video game for $9. Find the rental costs for each video game and DVD.

  3. Math

    Write the fraction as a percent. Round to the nearest hundredth of a percent where necessary. a) 33.33% b) 66.67% c) 83.33%

  4. mathematics

    A store sells new video games for $55 each. Used video games sell for $12 each. Jacob is buying 3 new video games and x used video games. Which equation can be used to find y, the total price Jacob must pay in dollars?

You can view more similar questions or ask a new question.