Math

A 16 ounce box of cereal costs $4.00. How many cents per ounce does cereal cost?

asked by Gabby
  1. 4/16 = $

    posted by Ms. Sue
  2. 0.25

    posted by Mathias

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Linear Programming word problem Full Question: Madison is preparing a wilderness backpacking trip on which she plans to eat a combination of cereals and nuts. The recommended daily requirement is at least 300 calories and 2.4
  2. math

    An 18 ounce box of cereal sells for $2.88. What is the unit cost of the cereal?
  3. math

    Jenny wants to buy cereal that comes in large and small boxes. The 32 ounce box costs $4.16and the 14 oz ox costs $2.38.which box is less expensive per oz?
  4. Mathematics!

    A cereal factory has weekly fixed costs of $48,000. It costs $1.37 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $3.99. Express the profit function p(x) that gives the total weekly profit from x boxes of cereal.
  5. math

    An 8 ounce bottle of hairspray costs $3.66. Find the unit price in cents per ounce. would it be 0.4575 or 45.75 cents per ounce?
  6. math

    A certain brand of cereal costs $3.25 per box before sales tax is added. When you buy 5 or more boxes of this cereal you receive 1 additional box for free. What is the average cost per box of cereal for 6 boxes before sales tax
  7. Physics

    The box of a well-known breakfast cereal states that one ounce of the cereal contains 129 Calories (1 food Calorie = 4186 J). If 2.55% of this energy could be converted by a weight lifter's body into work done in lifting a
  8. algebra tricky q

    Clem Colfax had $10 to buy groceries. He needed milk at 70 cents a carton, bread at 60 cents a loaf, breakfast cereal at 50 cents a box, and meat at $1.50 a pound. He bought twice as many cartons of milk as loaves of bread, the
  9. microeconomics

    Mickey is very picky and insists that his mom makes his breakfast with equal parts of cereal and apple juice. Any other combination ends up on the floor. Cereal costs 4 cents per tablespoon and apple juice costs 6 cents per
  10. Algebra

    jake goes to the grocery store and buys 3 apples. 2 cans of soup, and 1 box of cereal. the apples cost $0.89 each; the soup costs $2.98 per can; and the box of cereal $4.99. write an equation that represents the total cost c of

More Similar Questions