Math again

Winnie the Pooh goes to the honey store to buy a case of honey for the winter. The case of 24 jars of honey cost $27.60. What is the cost of each jar?
A) $0.87***
B) $1.00
C) $1.15
D) $62.40

  1. 👍 0
  2. 👎 1
  3. 👁 1,087
  1. nope

    B and D are illogical answers, so .....

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. What do I do to figure this out? I divided 24 by $27.60

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  3. Just looked up the word illogical lol.. It would be D but how?

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  4. you divided the wrong way

    suppose you had:
    4 oranges cost $2.00
    how much does 1 orange cost ?
    Would you not divide $2.00 by 4 ??

    so if 24 jars cost $27.60
    wouldn't you divide 27.60 by 24 to get the cost of 1 jar?

    1. 👍 1
    2. 👎 1
  5. you would divide 24 by 27.60 right?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  6. Jack what does that mean?? Thanks REINY for your help

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  7. Wait it is D right?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  8. It couldn't be D because that more than 27 jars 27.60/24=1.15 24/27.60= 0.86956521739(rounded 0.87) Which one would it be?

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  9. 27.60/24=1.15

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  10. NOOO!

    That's what you did the first time.

    Did you look at my 2nd reply ?
    I said: "wouldn't you divide 27.60 by 24 to get the cost of 1 jar? "

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  11. That's what I did: 27.60/24 right? That's 1.15

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  12. If you look at the times our replies were posted you would realize that we were typing at the same time.
    So my reply at 1:03 would be to your post at 12:54
    where you divided the wrong way.

    Finally, yes, 1.15 is the correct choice

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  13. Thank you!

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  14. f7tiufyuvhj

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  15. The answer is.87 lol

    1. 👍 0
    2. 👎 1
  16. the answer ain't 87 🙄

    1. 👍 1
    2. 👎 0
  17. just divide 27.50 / 24= $1.15

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  18. $1.15

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. english

    23. Two of the following proverbs have similar meanings. Which ones are they? 1. Once bitten, twice shy. 2. No one is happy all his life long. 3. Hitch your wagon to a star. 4. Fortune favors the brave. 5. All people have the same

  2. Math

    If one honeybee makes 1/12 teaspoon of honey during its lifetime. how many honey bees are needed to make 1/2 teaspoon of honey? 1/12*2/1= 2/12=1/6 ???

  3. Math

    You need to buy some chicken for dinner tonight. You found an ad showing that the store across town has it on sale for $2.89 a pound, which is cheaper than your usual neighborhood store, which sells it for $2.99 a pound. Is it

  4. biology

    I need to determine if the following statements are a prediction (P), a hypothesis (H) or an observation (O). Then, I need to determine if they are of inductive or deductive reasoning. Male Red-winged Blackbirds display red wing

  1. chemistry

    In the macy's thanksgivingday parade, 2000, there was a new float, the cheerios'bee, buzbee. the jar of honey it was holding contained 36,763L of helium. the honey jar was 1/10 of the body size. What is the volume of the entire

  2. math

    A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ounce jar of honey for $3.24? B) the supermarket displays the unit price for the 12 ounce jar in terms of cost per ounce, but displays the unit price for the

  3. science

    which of the following topics involving bees would an environmental scientist consider to be the most important ? 1. the effects of insecticides on bees and subsequently the pollination of agricultural crops 2. the amount of honey

  4. English

    Identify the subject and complete verb in each of the following sentences. 1. Please go to the store and buy some milk for the baby. A. you; go/store B. you; go/buy C. store; go/buy D. milk; go/buy I think that it's D (milk is the

  1. Organic Chemistry

    If fructose, glucose, and sucrose are the only carbohydrates in honey, how could you use Benedict's reagent to determine the number of moles of sucrose in a 1.0g sample of honey?

  2. physics

    A bear spies some honey and takes off from rest, accelerating at a rate of 1.9 m/s^2. If the honey is 17m away, How fast will the bear be going when he gets to the honey?

  3. chemistry

    Why does honey diffuse in water at a slower rate than ink

  4. Statistics

    John runs a computer software store. Yesterday he counted 127 people whwo walked by his store, 58 of whom came into the store. OF the 58, only 25 bought something in the store. A. What is probability that a person who walks by the

You can view more similar questions or ask a new question.