Math

A manufacturer is in the business of producing small figurines. He finds that the daily cost in pesos,P, of producing n figurines is given by P= n2-120 +4200. How many figurines produced per day so that the cost will be minimum?

  1. 0
  2. 0
  3. 1
asked by Raquel
  1. I will assume a typo and that you meant:
    P= n^2-120n +4200

    This is a parabola when graphed.
    Both of your questions are answered once you find the vertex of that parabola.
    What method have you learned to find that vertex ?

    1. 0
    2. 0
    posted by Reiny

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. algebraic modeling

    A toy manufacturer determines that the daily cost,C, for producing x units of a dump truck can b approximated by the function c(x)=0.005x^2-x+109 I got that the manufacturer must produce 100 units per day... What is the minimum
  2. College Algebra

    A manufacturer of radios estimates that his daily cost of producing x radios is given by the equation C=350+5x. The equation R=25x represents the revenue in dollars from selling x radios. *Profit
  3. ENGLISH GRAMMAR

    KINDLY PPLEASE TO CORRECT IN GOOD GRAMMAER MY ANSWER TO THE QUSTION. CAN YOU HELP TO CREATE GOOD ANSWER. THANK YOU Q.HOES DOES MARKETING INFLUENCE US DAILY AS CONSUMER. ANSWER.MARKETING INFLUENCE US DAILY AS CONSUMER SINCE THE
  4. math

    A manufacturing company finds that the daily cost of producing x items of a product is given by c(x)=210x + 7000. Find x using calculus
  5. Calculus

    a small business estimates that its profit from producing x items can be modelled by: P(x) = 0.003x^3 - 1.5x^2 + 200 - 1000 due to limited space and capital, the number of items produced must not exceed 350 items. Explore the
  6. math

    The daily cost C, in RM, of producing a product is C(x)=1000+72x-0.06x^2 (0 more & equal x less & equal 60) where x represents the number of product produced. a) Find the daily cost of producing 50 units b) Find the marginal cost
  7. 8th grade

    A camera manufacturer spends $2050 each day for overhead expenses plus $7 per camera for labor and materials. The camera sells for $17 each. a. How many cameras must the company sell in one day to equal its daily costs? b. If the
  8. calc

    The cost of producing d hundred plastic toy dinosaurs per day in a small company is C(d) = 120 + 30d + 1 8d4 dollars. This company is currently producing 500 di- nosaurs each day. Using calculus, estimate how much the company
  9. statistics

    A state has averaged one small business failure per week over the past several years. Let x denote the number of small business failures in the next eight weeks. Use the Poisson distribution to find P(x ¡Ý 17) if the mean number
  10. ENGLISH

    PLEASE CORRECT MY ANSWER IF IT IS CORRECT AND RELEVANT TO THE QUESYION. Q.HOW DOES MARKETING INFLUENCE US DAILY AS CONSUMER? ANSWER. MARKETING INFLUENCE US DAILY IN ORDER TO BUY OUR DAILY NEEDS,PERSONAL USE AND FAMILY USED DUE TO

More Similar Questions