Math

Piano lessons cost $30 per lesson. Find ordered pairs that represent the total cost for x number of lessons.
(–1,–30)
(0,30)
(1,30)
(1.5,50)
(3,90)

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 214
  1. Assuming that the first number is the number of lessons, (1,30) and (3,90). (-1,-30) might apply, if receiving a refund for a missed lesson.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. m, klm hkjnm,jnmkjmnk,

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. it is (1,30) (3,90) i'm right trust me

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A bottle of water costs $1.50. Explain how you would make a graph of four ordered pairs to model the total cost of the water in terms of the number of bottles.

  2. Algebra

    Please Help! Given the following three points, find by hand the quadratic function they represent. (−1,−8), (0,−1),(1,2) A. f(x)=−3x2+4x−1 B. f(x)=−2x2+5x−1 C. f(x)=−3x2+10x−1 D. f(x)=−5x2+8x−1 Determine if

  3. Math

    Gymnastic lessons cost $30 per week. How much will 18 weeks of gymnastic lessons cost? - Do i multiply 30 times 18?

  4. math

    The formula Total cost = Cost + Shipping cost + Holding cost is used to find the total cost of a business asset. The formula can be written in symbols as T=C+S+H. Solve the formula for H, the holding cost of the asset.

  1. math

    A piano manufacturer has a daily fixed cost of $1200 and a marginal cost of $1500 per piano. Find the cost C(x) of manufacturing x pianos in onde day. Use your function to answer the following questions: a)On a given day, what is

  2. math

    A cheese pizza costs $5. Additional toppings cost $1.50 each. Write and graph an equation in two variables that represents the total cost of a pizza. Let tt represent the number of toppings and cc represent the total cost of the

  3. math

    Lesson 2: Patterns, Equations, and Graphs CE 2015 ALG I A1 2520 Unit 3: Solving Equations 1. Which of the following is an example of an open equation? (1 point) 5x + 7 = 12 12 + (–8) = 4 25 = 5(5) 8 + 0 = 8 1.A 2.D 3.B 4.A 5.D

  4. Math

    Piano lessons cost $30 per lesson. Find ordered pairs that represent the total cost for x number of lessons.

  1. math

    A bottle of water costs $1.50. Explain how you would make a graph of four ordered pairs to model the total cost of the water in terms of the number of bottles.

  2. Math

    A bottle of water costs $1.50. Explain how you would make a graph of four ordered pairs to model the total cost of the water in terms of the number of bottles.

  3. math

    The Sugar Sweet Company is going to transport its sugar to market. It will cost 4550 to rent trucks, and it will cost an additional 175 for each ton of sugar transported. Let c represent the total cost (in dollars), and let s

  4. Calc

    Suppose that the cost, in dollars, for a company to produce x pairs of a new line of jeans is C(x)=2200+4x+0.01x2+0.0002x3. (a) Find the marginal cost function. (b) Find the marginal cost at x=100. (c) Find the cost at x=100.

You can view more similar questions or ask a new question.