Math

The Cost of grassing a square lawn at 1.35 per m suare is 72037.35.Find the cost of fencing with two times at rs 2.85 per m.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 112
  1. lawn is x long and x wide

    72037.35 = 1.35 x^2
    x = 231 meters

    4 x = 924 meters to go once around the lawn.

    now you do it.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. 4767.84

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Assume it costs Microsoft $4,300 to manufacture 7 Xbox 360s and $8,290 to manufacture 14. Obtain the corresponding linear cost function. C(x)= (what formula do I use to get the cost function, because I can't get it) What was the

  2. Math

    A trash company is designing an​ open-top, rectangular container that will have a volume of 135 ft^3.The cost of making the bottom of the container is​ $5 per square​ foot, and the cost of the sides is​ $4 per square foot.

  3. math

    The cost of a pencil is $0.25 more than the cost of an eraser. If the cost of 8 pencils and 10 erasers is $12.80, find the cost of each.

  4. Mensuration

    A rectangular lawn 80m *60m has two rmads each 10m wide running in the middle of it, one parallel to the length and the other parallel to the breadth. Find the cost of gravelling them at ₹1.20 square metre.

  1. Calc

    Suppose that the cost, in dollars, for a company to produce x pairs of a new line of jeans is C(x)=2200+4x+0.01x2+0.0002x3. (a) Find the marginal cost function. (b) Find the marginal cost at x=100. (c) Find the cost at x=100.

  2. Math

    An old book listed that 72 turkeys were bought for $\$\square.\square\square$ each, at a total cost of $\$\square 67.9\square.$ What was the cost of each turkey, if each $\square$ stands for a digit that was unreadable in the old

  3. Math

    The Cost of grassing a square lawn at 1.35 per m suare is 72037.35.Find the cost of fencing with two times at rs 2.85 per m.

  4. math/economics in calculus

    The average cost of manufacturing a quantity q of a good, is defined to be a(q) = C(q)/q. The average cost per item to produce q items is given by a(q) = 0.01q2 − 0.6q + 13, for q >0. I know that the total cost is

  1. math,correction

    Assume that each situation can be expressed as linear cost function. Find the cost function in each case. Marginal cost $90;150items cost $16,000 to produce. this is what i end up. c(x)=90x-11900 That is correct if the cost

  2. Chandra

    A building is the shape of an airplane hanger (a half cylinder). Construction for the foundation (rectangular part) costs $30 per square foot, the sides (semicircle bases) cost $20 per square foot and the roofing cost $15 per

  3. math

    The cost of manufacturing a semi-circular window is the cost of the glass pane together with the cost of the framing material. When ordering this window, a customer specifies the length of the base of the window, shown as l l . If

  4. M a t h

    A small plant manufactures riding lawn mowers. The plant has fixed cost (leases, insurance, etc.) of $48,000 per day and variable cost (labor, materials, etc.) of $1,400 per unit produced. The mowers are sold for $1,800 each. So

You can view more similar questions or ask a new question.