math (patterns)

Heres the problem:

Winchester's local toy store sells items according to its own pricing system. A doll costs $10, a toy train costs $20, a cradle costs $20, a jumping jack costs $30, and a Tickle Me Elmo costs $50. Using the same system, how much does a drum cost?

I know the answer is $10,but I HAVE to explain why. Any patterns you see?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 147
  1. One pattern that I see is the number of letters in the toy name. The pattern is not absolutely linear. But regardless, the more expensive the toy the longer the name.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. Thank you economyst! Well I figured out it's actually the amount of syllables (10)! (doll, toy-train, crad-le, jump-ing-jack, tick-le-me-elmo, drum)

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    Yuritzi works at a sport shop she get paid $10 hourly and on top of that $2 for each item she sells. If she sells no items she gets paid 10, so the coordinates would be (0,10) if she sells 1 items she earns $12 (1,12) if she sells

    asked by Caitlan on May 9, 2014
  2. 7th grade math Ms. Sue last two questions thanks

    15. In Store A, a book that regularly sells for $24.99 is on sale at 15% off. In Store B, the same book regularly sells for $27.99 and is on sale at 25% off. Which store sells the book for the lower sale price? (1 point) Store A;

    asked by Delilah on December 5, 2012
  3. Economics

    A local video store estimates their average customer's demand per year is Q = 7 - 2P, and knows the marginal cost of each rental is $0.5. How much should the store charge for each rental if it engages in optimal two-part pricing?

    asked by Ronald on March 20, 2012
  4. history

    During the 1890s local storekeepers protested rural free delivery by the Post Office becaue they feared competition from mail-order businesses that offered a greater variety of goods at lower prices. Describe the challenges faced

    asked by y912f on April 28, 2009
  5. Math

    A music store sells tapes for $10 and XDS for $15. Someone buys 5 items in this store and pays $60 How many of these items were tapes and how many were CDS? x=tapes and Y=CDS Are the two equations x+y=60 and 10x+15y=60?

    asked by M on January 15, 2015
  6. math

    Toy land is having a sale. all items are 20% off how much will you save on an item that usually sells for $95? (written response)

    asked by Larry vandermark on June 3, 2016
  7. managerial economics

    Discuss, in some detail, the following pricing concepts, especially their relevence for pricing decisions. a. Transfer pricing b. Joint product pricing c. Price leadership d. Bundle pricing

    asked by ryan on December 11, 2008
  8. math

    A store sells one model of bicycle for $250. a. Write an expression for the amount of money the store receives if it sells b bicycles. b. How much would the store make if it sells 5 bicycles.

    asked by zach on February 24, 2015
  9. Applications of Multipication

    A convenience store sells 1650 items where 12/25 of the items are junk food. How many of the items are junk food?

    asked by Alex L. on October 8, 2011
  10. Math

    Suzie’s Silk Scarves is a start-up that sells high quality scarves out of a boutique store. The monthly rent of the store is $1,500 and Suzie has one manager who runs the store and earns $3,000 per month. She leases out a

    asked by JoyW on August 6, 2012

More Similar Questions