math

Tucker bought 2 bags of beans. There are b beans in each bag. Write an expression that shows how many beans Tucker bought.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 48
asked by karla
  1. N = 2bags * bBeans/bag = 2b.
    So N = 2b.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Henry

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math!!!

    Jim bought 1520 g of beans. He used all the beans to make 16 bean bags. How many hrams of beans did he use for each bean bag? - equation format please!

    asked by Dianne G. on May 11, 2014
  2. math

    mr. lee had a bag of red beans and a bag of black beans. 20% of the total number of beans were black, and there were 180 ounces more red beans than black beans. he transferred some red beans to the bag containing black beans, so

    asked by john on July 17, 2014
  3. managerial economics

    Suppose that the demand curve for beans is given by: Q=20-P Where Q is thousands of pounds of beans bought per week and P is the price in dollars per pounds a. How many beans will be bought at P=0 b. At what price does the

    asked by Mishal Almandhour on July 1, 2010
  4. Math please help

    Colombian coffee beans cost $5.50/lb while Peruvian coffee beans cost $4.25/lb. We want to mix the beans together so as to produce a 40 lb bag costing $4.60/ lb. How many pounds of each type of beans shouold be used ? Please help

    asked by valentina on October 7, 2016
  5. math

    Mary bought and beans from a wholesaler. She then mixed the maize and beans ratio 4:3 she bought the maize as $12 per kg and the beans $4 per kg. if she was to make a profit of 30 %. What should be the selling of price 1 kg of the

    asked by John on February 5, 2015
  6. math

    Mary bought and beans from a wholesaler. She then mixed the maize and beans ratio 4:3, she bought the maize as $12 per kg and the beans $4 per kg. if she was to make a profit of 30 %. What should be the selling of price 1 kg of

    asked by John on February 5, 2015
  7. math

    Mary bought maize and beans from a wholesaler. She then mixed the maize and beans ratio 4:3, she bought the maize as $4 per kg and the beans $2 per kg. if she was to make a profit of 30 %. What should be the selling of price 1 kg

    asked by kudu on February 6, 2015
  8. math

    Mary bought maize and beans from a wholesaler. She then mixed the maize and beans ratio 4:3, she bought the maize as $12 per kg and the beans $4 per kg. if she was to make a profit of 30 %. What should be the selling of price 1 kg

    asked by king on February 6, 2015
  9. math

    Barstucks is making a new coffee blend. The company bought 50lbs. of Kona beans at $34.95 per lb. and plans to mix these beans with Columbian beans that sell for $7.99 per lb. wholesale. If Barstucks wants its cost of the blend to

    asked by zee on April 20, 2011
  10. math

    a company bought 50lb of kona beans at $34.95 per lb. and plans to mix these with colombian beans at $7.99 per lb. wholesale. If they want the blend to be $11.95 per lb, how many lbs of colombian beans should they buy?

    asked by Shelly on April 11, 2011

More Similar Questions