math

You're planning on making 4 meatloafs for a party. You go to the store to buy breadcrumbs, and see they are sold by the canister. How many canisters do you need to buy?

•How much breadcrumbs does the recipe call for? It calls for 1 1/4 cups of breadcrumbs.

1 canister has 1/3 cups per serving and has 14 servings per container.

How many containers do you need to buy for the recipe?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. If it's 1 1/4 cups of breadcrumbs for each meatloaf, you'll need a total of 5 cups.

    1/3 * 14 = 14/3 = 4 2/3 cups in one canister

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    You're planning on making 7 meatloafs for a party. You go to the store to buy breadcrumbs, and see they are sold by the canister. How many canisters do you need to buy? First, determine what information you need to answer this

  2. Social Studies

    The Free-Soil Party was a precursor to which political party? A.Know Nothing Party B.Whig Party C. Republican Party

  3. Statistics

    John runs a computer software store. Yesterday he counted 127 people whwo walked by his store, 58 of whom came into the store. OF the 58, only 25 bought something in the store. A. What is probability that a person who walks by the

  4. Business Math

    Abigail sells rice to store. she has a total of 125 cavans that she plans to distribute to three stores. if she gives 1/5 of what she has to store A can she devide the remaining equally to store B and C? how many store A and store

  1. Social Studies

    The free-soil party was a persecutor to which political party? A. Know Nothing Party B. Whig Party C. Republican Party •• D. Copperhead Party

  2. history

    Q: The Progressive Party (or Bull Moose Party), created by former Republican president Theodore Roosevelt, was which type of third party? A: a. coalition party b. ideological party c. single-issue party d. splinter party

  3. Math

    You need to buy some chicken for dinner tonight. You found an ad showing that the store across town has it on sale for $2.89 a pound, which is cheaper than your usual neighborhood store, which sells it for $2.99 a pound. Is it

  4. Go Math grade 6

    The Webster family is planning a barbecue for one hundred people. The Webster family needs one plastic plate for each person at the barbecue. The Stop and Shop store and Market Place Store both sell plastic plates in packages of

  1. Math

    The grocery store has bulk pecans on sale, which is great since you're planning on making 8 pecan pies for a wedding. How many pounds of pecans should you buy? First, determine what information you need to answer this question,

  2. math

    You are at the music store to buy some CDs. You have $45 to spend and the store sells CDs for 12.99 each. Write an inequality that represents the number, n, of CDs that you can buy without spending more money than you have. help

  3. Math

    . Eun-Kyung works as a tutor and earns $60 per hour. She has $792 in savings. She is planning an anniversary party for her parents. She would like to invite 40 guests. The party will cost her $1,520 for food and drinks and $150

  4. Math

    Store a has a promotion if you Bryce three shirts you get 25% off the total price of the three shirts store be has the same shirts on sale with a promotion that if you buy three shirts you get the third shirt on a 50% discount

You can view more similar questions or ask a new question.