Math

At a fair run by a local charity organization, it costs 50 cents to try one’s luck in drawing an ace from a deck of 52 playing cards. What is the expected profit per customer, if they pay $4 if and only if a person draws an ace?

I answered the identical question for Carlos on Sat at 9:18, look about half way down this page

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 81
asked by carl

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Please Help - PROBABILITY

    At a fair run by a local charity organization, it costs 50 cents to try one's luck in drawing an ace from a deck of 52 playing cards. What is the expected profit per customer if they pay $4 if and only if a person draws an ace. I

    asked by Martha on February 14, 2007
  2. Probability

    At a fair run by a local charity organization, it costs 50 cents to try one's luck in drawing an ace from a deck of 52 playing cards. What is the expected profit per customer if they pay $4 if and only if a person draws an ace. I

    asked by Martha on February 13, 2007
  3. Math

    At a fair run by a local charity organization, it costs 50 cents to try one’s luck in drawing an ace from a deck of 52 playing cards. What is the expected profit per customer, if they pay $4 if and only if a person draws an ace?

    asked by Carlos on March 24, 2007
  4. General Economics

    • Businesses often decide between using automation and labor in production. An automotive environment may have high fixed costs and low variable costs, and an industry that utilizes manual labor for production will have low

    asked by Josh on August 22, 2012
  5. maths

    A box of 12 table costs 21 cents.The same brand is packaged in bottles containing 100 tablets and sells for $1.50 per bottle.How much is saved per dozen, by purchasing the larger amount? 1. 1/4 cents 2. 1 cents 3. 1/2 cents 4. 1

    asked by Johnny on May 23, 2014
  6. Math- Best Buy

    In comparing prices of canned peaches, Darren finds that a 10-oz can costs 98 cents, a 16-oz can costs $1.49, and a 24-oz can costs $2.35. Which is the best buy? My Guess: 10-oz*2.4=24-oz 2.4*$.98=$2.35 16-oz*1.5=24-oz

    asked by Frank on July 2, 2007
  7. Entrepreneurship

    In which type of organization are there few or no levels of managers between the people who run the company and the employees? A. flat organization B. hierarchical organization C. matrix organization D. functional organization

    asked by meh on April 27, 2017
  8. math

    julie and brandon cut lawns for their neighbors to earn money to a local charity. they thought that the customers should pay 20$. however, sevral customers offered a different pay plan and asked the students to chose. julie and

    asked by patti on June 6, 2010
  9. Nursing

    a financial person in your own or another health organization and interview them. Address: Their opinions of the various health insurance plans and the impact they have on their particular health organization. How much charity

    asked by B.K on August 28, 2012
  10. maths

    Sid and Libby are planning to sell pies at a local fair. They spend $200 to rent a table at the fair. Their costs for ingredients, other supplies, baking, and packaging are $3.00 per pie. Sid and Libby plan to sell the pies for $8

    asked by Anonymous on February 21, 2015

More Similar Questions