Math

Half of a pizza was broccoli and half was mushroom. George ate 2/3 of the broccoli and 1/4 of thee mushroom part. How much of the pizza did he eat?
I did this problem but I wasn't sure of my answer so I needed someone to see if I am right or not. My answer is 1/6 and I got that because I multiplied 2/3 and 1/4, which equals to 2/12. After that, I simplified 2/12 to 1/6 and that's how I got my answer. So, if anyone can check my answer and tell if its right or wrong. Please feel free to do that and if I got it wrong then please explain why and what is the right answer. If my answer is correct, just let me know. Thanks!

  1. 👍 2
  2. 👎 0
  3. 👁 674
  1. 1/6 doesn't make any sense.

    (2/3) * (1/2) = 2/6
    (1/4) * (1/2) = 1/8

    2/6 = 8/24
    1/8 = 3/24

    (8/24) + (3/24) = 11/24

  2. Thanks Ms.Sue for your help and I appreciated it!

    1. 👍 1
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. chemistry

    The half-equivalence point of a titration occurs half way to the end point, where half of the analyte has reacted to form its conjugate, and the other half still remains unreacted. If 0.220 moles of a monoprotic weak acid (Ka =

    asked by samm on November 13, 2013
  2. math

    If a teenager and a half can eat a pizza and a half in a day and a half, how many pizzas can twelve teenagers eat in three days? Is the answer 36?

    asked by Jas on May 15, 2008
  3. Economics

    Suppose that the residents of Vegopia spend all of their income on cauliflower, broccoli, and carrots. In 2006 they buy 100 heads of cauliflower for $200, 50 bunches of broccoli for $75, and 500 carrots for $50. In 2007, they buy

    asked by Sarah on April 2, 2007
  4. Algebra

    Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of one slice of

    asked by Ashley on April 27, 2015
  5. macro economics

    Suppose that the residents of Veggieland spend all of their income on cauliflower, broccoli, and carrots. In 1998 they buy 100 heads of cauliflower for $200,50 bunches of broccoli for $75, and 500 carrots for $50. In 1999 they buy

    asked by shelby on September 26, 2006
  1. Physics

    In a very busy off-campus eatery one chef sends a 241-g broccoli-tomato-pickle-onion-mushroom pizza sliding down the counter from left to right at 1.53 m/s. Almost simultaneously, the other chef launches a 321-g

    asked by Kyle on November 19, 2012
  2. algebra

    Jess ate 1/4 of a pizza.Jack ate 1/3 of the same pizza.Dennis ate 1/2 of the same pizza.Explain and show with math if this is possible?

    asked by Esau on December 11, 2015
  3. Statistics

    You have the following information about 7 pizzas in the oven:3 of 7 pizza are thick crust, and of these one has only sausage and2 mushroom. the remaining four are regular crust, and of these 2have only sausage and 2 have only

    asked by Chelsea on May 24, 2011
  4. economics

    Suppose the residents of Vegopia spend all of their income on cauliflower, broccoli, and carrots. In 2006, they buy 100 heads of cauliflower for $2 each, 50 bunches of broccoli for $1.50 each, and 500 carrots for $0.10 each. In

    asked by mee on August 2, 2016
  5. Math

    Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of 1 slice of

    asked by Nidhi on June 10, 2009
  6. Math

    Mushrooms produce a tremendous number of spores. However, very few spores go on to establish a new mushroom colony. A "colony" is actually a little bunch of fuzzy-looking cells called a mycelium. Let's say a particular mushroom

    asked by Julia on January 1, 2014

You can view more similar questions or ask a new question.