math

In one day, Factory A produces 1650 video games, while Factory b produces 123 Fewer video games than Factory a

a) How amny video games does Factory B produce in one day?

b) How many more video games are produced by Factory A than by Factory B in Five days?

c) Factory A wants to increase its production by 10% a day. how many video games should be produced to meet this target?

  1. 👍 0
  2. 👎 1
  3. 👁 333
  1. Have you figured out the answer for a?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  2. yes 1527

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. Yes, good!

    How about b and c?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  4. b = 8250

    c = 1815

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  5. ms. sue can you tell me if these answers are correct

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  6. (A)one day Fa=1650 v/g
    Fb=123 v/g
    Fb=Fa-123
    FB=1650-123
    fb=1527
    (B)if in 1day Fa=1650
    within 5days Fa will produce 5*1650
    in 5days Fa=8250
    (c) 10/100 * 1527
    152.7/100
    =152.7 or1.152.7 or 1527

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  7. for more info about be follow me on instagram @praizefavor

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. English

    The following passage contains three sentence fragments. On the lines below, rewrite each fragment so that it is a complete sentence. Can video games be addictive? A recent study by Iowa State University concluded that 1 in 12

  2. algebra

    Write a rule in words and as an algebraic expression to model the relationship in each table. The local video store charges a monthly membership fee of $5 and $2.25 per video. 1 video is $7.25 2 videos are $9.50 3 videos are

  3. Science

    Whenever Adrian plays his favorite video game he always A higher score if he plays well listen to music he wants to know if listening to music while playing video games affects other kids as well he decides to test all the boys in

  4. Math

    Customers have two options when renting video games from a rental store. Plan A requires a $5 monthly fee and a $1 per video rental. Plan B requires $8 monthly fee and $0.75 per video rental. How many video rentals would be

  1. math

    the arcade has three pinball machines and five video games.If a person wants to play one pinball machine and one video game,how many different combinations of games could that person play?

  2. Mathematics

    Unity Games is a company that sells video games. Its revenue last year was modelled by the function g(x)=-4x^4+6x(4x-1)-4 and its revenue this year is modelled by the function f(x)=-3x^2((x^2)-8)-6x-5 where x is the number of

  3. Mat

    A store sold 550 video games during the month of December.if this made up 12.5% of its yearly video game sales,about how many video games did the store sell all year?

  4. History

    Imagine you are one of the factory workers at Lowell Mills tasked with creating the headline story for this month’s factory newspaper. Factory Workers—Factory Worker Template 1. First paragraph: Hook your reader into wanting

  1. math

    used video games cost $25each. write an algebraic expression to find the cost of m video games

  2. math

    a factory produces 150,000 lightbulbs per day. the manager of the factory estimates that fewer than 1,000 defictive bulbs are produced each day . in a random sample of 250 lightbulbs , there are 2 defictive bulbs . determine

  3. math

    Ahmed earns $1.50 for every video game he sells. When he sells one carton of 30 video game, he earns an additional $10. What is the minimum number of video games he has to sell in order to earn $450?

  4. business math 141

    Two machines turn out all the products in a factory, with the first machine producing 45% of the product and the second 55%. The first machine produces defective products 8% of the time and the second machine 9% of the time What

You can view more similar questions or ask a new question.