Math

If your trip cost $8.50 per student if 125 students are going on the trip the total of $1,011.50 has already been collected how many students have not paid yet

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 154
  1. 125 * 8.5 = 1,062.50

    1,011.5 - 1,062.5 = 51

    51/8.5 = _____ students

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    For a field trip, 56 students registered. On the day of the field trip, 7 students were unable to go. Which decimal describes the ratio of students who were unable to go to the number of students who registered for the field trip?

  2. physics

    A student wanted to drive from Austin to san Antonio ,80 mi south of Austin on highway I35. Unfortunately he entered in the wrong direction and drove to waco-100 miles north of Austin –before he noticed his error. In waco ,he

  3. Math

    A science museum requires 3 adult chaperones for every 15 students on a field trip. How many chaperones would be needed for a group of 125 students?

  4. algebra 2

    the soccer club has planned a trip to a tournament. the cost of the van is $231 when 3 students who are not members of the club join the trip, the transportation cost per person drops by $4.50 how many soccer members are going to

  1. Math

    A class went on a field trip to see a play. Adult tickets cost $18 each and student tickets cost $12 each. There were 10 more students than adults that went to the play. If the trip cost $240 in all, how many adults and students

  2. algebra 2

    A drama club is planning a bus trip to new york city to see a broadway play. the cost per person for the bus renatl varies inversely as the number of people going on the trip. It will cost $30 per person if 44 people go on the

  3. Math

    184 seventh graders are going on a field trip. There needs to be one chaperone for every four students. If a bus can hold 50 people, how many busses will they need for their trip? Explain your thinking.

  4. math

    you are responsible for buying supplies for an upcoming camping trip. you can buy packages of stew that just need water added and then are heated. Each package costs $4.95 and contains enough stew for 2 people. You need to buy

  1. Microeconomics

    1.You plan a major adventure trip for the summer. You won’t be able to take your usual summer job that pays $6,000, and you won’t be able to live at home for free. The cost of your travel on the trip will be $3,000, film and

  2. physics

    student wanted to drive from Austin to San Antonio, 80 miles south of Austin on highway I35. Unfortunately, he entered the highway in the wrong direction and drove all the way to Waco — 100 miles north of Austin — before he

  3. math

    Which model represents the cost of the trip if the trip cost is discounted 26%? PLZ i need help

  4. Tech Ed

    How are virtual field trips helpful in education? A.They let students visit locations through video and images that they might never be able to visit in real life. B.They let students pick up objects in real life C.They let

You can view more similar questions or ask a new question.