5 grade math

An office supply company is shipping a case of wooden pencils to a store. There are 64 boxes of pencils in the case. If each box of pencils weighs 2.5 ounces, what is the weight, in pounds , of the case of wooden pencils?

  1. 👍 1
  2. 👎 0
  3. 👁 361
  1. number of ounces = 60(2.5) ounces
    = 150 ounces

    As I recall, there are 16 ounces in a pound,
    so .....

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Six gross of special drawing pencils were purchased for use in a department. If the pencils were used at the rate of 24 a week, the maximum number of weeks that the 6 gross of pencils would last is?

  2. 2ND GRADE MATH

    A store sells 2 boxes of 100 pencils and some single pencils. Choose all the numbers that show how many pencils the store could sell: 1. 219, 2. 206, 3. 120, 4. 182

  3. math

    Pencils come in cartons of 24 boxes.A school bought 50 cartons of pencils. Each box of pencils cost $2. How much did the school spend on pencils?

  4. Algebra 2

    Monica's current office is squared. her office in the company's new building will be 3 feet wider and 5 feet? longer . 1. write the expression for the dimensions of monicas new office. 2. write a polynomial expression for the area

  1. Math

    In a store, pencils have one price and pens have another. 3 Pencils and 2 pens cost 78 cents. 2 pencils and 3 pens cost 72 cents. How much does 1 pencil and 1 pen cost? Help! I don't get this.

  2. Algebra

    Gerry had a total of 30 pens and pencils. He decided to trade with his friends all of his pens and pencils. If he traded every pen for 2 pencils, he would have 48 pencils in all. How many pens and how many pencils did he have

  3. Statistics

    A group of 6 children are choosing colors of pencils to use to draw a picture. The available colors are black, red, and blue. If the second child refuses to use red pencils and the third child refuses to use blue pencils, then how

  4. Math

    Abby plans to purchase pencils as prizes for the school fair. The pencils cost $11.52 per case or can be purchased individually. With her available money, Abby can either buy ten cases of pencils and eight individual pencils or

  1. Physics

    (a) How much charge does a battery have to supply to a 5.0 uF capacitor to create a potential difference of 1.5 V across its plates? How much energy is stored in the capacitor in this case? (b) How much charge would the batter

  2. math

    At the store, 6 pencils sell for $.99. At this rate what is the cost of 16 pencils?

  3. Math

    I need help on how to explain to my 5th grader how to come up with an algebra equation from a word problem. Any suggestions? Example: Gerry had a total of 30 pens and pencils. He decided to trade with his friends all his pens for

  4. Logistics

    supply chain management case analysis Dream Beauty Company questions and answers Can't find questions to this case analysis anywhere. Professor gives the case analysis ahead of time but doesn't give questions or answers and we

You can view more similar questions or ask a new question.