algebra

George goes to the supermarket to buy some canned tomatoes to make salsa for a party. The cans are on sale for $0.95 each. He has $4.75. Let x represent the number of cans that he can buy. Write the equation that models this situation.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 224
  1. 0.95x = 4.75

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. biology

    jordan is doing a science fair project on the effect of music on the growth of tomatoes. he has two tomato plants, plant A and B, that he grows in a window and gives the same amount of water. plant A is exposed to classical music

  2. Math

    You're planning on making 7 meatloafs for a party. You go to the store to buy breadcrumbs, and see they are sold by the canister. How many canisters do you need to buy? First, determine what information you need to answer this

  3. math

    You're planning on making 4 meatloafs for a party. You go to the store to buy breadcrumbs, and see they are sold by the canister. How many canisters do you need to buy? •How much breadcrumbs does the recipe call for? It calls

  4. Science

    Jordan is doing a science fair project on the effects of music and growth of tomatoes.he has two tomato plants, plant A and plant B that he grows in a window and gives the same amount of water. Plant A is exposed to classical

  1. Social Studies And Business

    1. Which of the following incentives is a reward? Select all that apply. (2pts) (2 answers) Feeling like you're looking great Getting a lower grade than expected Being paid a bonus for good performance Being fired from a job for

  2. competitiveness,strategy,and productivity-operatio

    As a consumer,what things do you consider in judging the quality of cookies you buy in a supermarket

  3. math

    You're planning on making 4 meatloafs for a party. You go to the store to buy breadcrumbs, and see they are sold by the canister. How many canisters do you need to buy? •How much breadcrumbs does the recipe call for? It calls

  4. math

    Craig is creating gift baskets for the food pantry to give away. He has 91 canned food items and 52 boxed food items, giving him a total of 143 items. The sum is shown below. He wants to make sure that every gift basket has an

  1. 5th grade math

    At a supermarket, pineapple juice sells at $1 per pint (16 ounces). Greg wants to buy eighteen 40-ounce cans of pineapple juice from the supermarket. How much dose he have to pay altogether?

  2. Math

    Regina buys eggs at the local supermarket. They are sold in different quantities and at different prices. The quantities and prices are shown. Brand A: 6 eggs $1.77 Brand B: 12 eggs $3.75 Brand C: 18 eggs $5.24 Brand D: 24 eggs

  3. ms sue?

    Suppose that in a population of shoppers, the proportion of people who had visited supermarket A last month is 0.22. Also that in the same population, the proportion of people who had visited supermarket B last month is 0.46. The

  4. History

    1. Which of the following did George Washington do during his presidency? -established a cabinet of advisers** -limited himself to one term in office -offered military support in foreign wars -served ties with Great Britain 2.

You can view more similar questions or ask a new question.