HELP MATH

Mr. Kwon has just enough money to buy only 20 mangoes or only 30 oranges. If he wants to buy equal numbers of mangoes and oranges together, how many of each type can he buy with the money?

  1. 0
  2. 0
asked by Sara
  1. Let x be the amount of money he has.

    Let m be price of one mango.

    Let o be price of one orange.

    Suppose he can just buy n of each fruit.

    Then:

    n * m + n * o = x

    You know 20 mangoes cost x

    so

    m = x / 20

    likewise

    o = x / 30

    So you have:

    n * m + n * o = x

    n * x / 20 + n * x / 30 = x Divide both sides by x

    n / 20 + n / 30 = 1

    3 * n / 3 * 20 + 2 * n / 2 * 30 = 1

    3 n / 60 + 2 n / 60 = 1

    5 n / 60 = 1

    5 n / 5 * 12 = 1

    n / 12 = 1 Multiply both sides by 12

    n = 12

    He can buy 12 mangos and 12 oranges.

    posted by Bosnian

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Mr. Kwon has just enough money to buy only 20 mangoes or only 30 oranges. If he wants to buy equal numbers of mangoes and oranges together, how many of each type can he buy with the money?
  2. maths

    There are 450 oranges and mangoes in a fruit stall. There are twice amount of mangoes as there are oranges. a)how many oranges are there in the stall? b)2/3 of the oranges are green and the others are ripe. How many oranges are
  3. Math

    Mr. R has some money to buy oranges, if he will buy 15 oranges he will need $90 more, if he will buy 10 oranges he will have $60 left. how much money has mr. R? Please kindly solve this using George Polya method.. guess and
  4. RATIO

    out of 60 fruits in a bag,45 are mangoes and the rest are oranges. what is the ratio of oranges to mangoes.
  5. mtap

    There were 42 mangoes in each crate. Twelve such crates of mangoes were delivered to a factory. Four mangoes were rotten and had to be thrown away. The remaining mangoes were packed into boxes of10 mangoes each. How many boxes of
  6. Math

    Mr. R has some money to buy oranges, if he will buy 15 oranges he will need $90 more, if he will buy 10 oranges he will have $60 left. how much money has mr. R?
  7. Need help in Math(algebra)

    1) The slope of a line is 3/4, the line passes through the point(4,7). Where does the line intersect the y-axis? 2) If x/y=z, and x*y*a=0, which of the following variables have to=0? Assume each of the variables is = to a
  8. math algebra

    I posted my last question wrong. 1) The slope of a line is 3/4, the line passes through the point(4,7). Where does the line intersect the y-axis? 2) If x/y=z, and x*y*a=0, which of the following variables have to=0? Assume each of
  9. Math

    A girl bought mangoes at 7.50 each. There were two types of mangoes: good ones and not so good ones. She sold the good ones at 7.90 each and the not-so-good ones at 7.70 each. If she earned 34, how many mangoes did she buy?
  10. Fraction

    A fruit grower uses 1/3 of his land for bananas,3/8 for pineapples1/6 for mangoes and the remainder for oranges. What fraction of his land is used for oranges?

More Similar Questions