Algebra

a large pizza costs $6.80 plus $.90 per topping. a different pizza costs $7.30 plus $.65 per topping. How many toppings need to be added to each piece in order for the pizzas to cost the same thing?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 133
  1. .9 x + 6.8 = .65 x + 7.3

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A cheese pizza costs $5. Additional toppings cost $1.50 each. Write and graph an equation in two variables that represents the total cost of a pizza. Let tt represent the number of toppings and cc represent the total cost of the

  2. Pre-Calc

    A pizzeria sells a rectangular 18 X 24 inch pizza for the same price that it sells its large 24" diameter pizza. If both pizzas have the same thickness, which option gives the most pizza for the money. Gosh I'm really rusty on my

  3. math

    Max and Jack bought a large pizza to share.Max ate 5/8 of the pizza.What fraction of the pizza was left for Jack.

  4. Math

    Which one of these is a better buy? A large pizza with a 12 inch diameter that costs $14, or a medium pizza with a 6 inch diameter that costs $5. The Large? Thanks

  1. Physics

    If you were to push a pile of books across a table, in which location would this be the easiest? The moon(my choice) Earth Same amount no matter the location Jupiter Suppose a large pizza is placed on earth, the moon, and Jupiter.

  2. math--check my answers?

    Give an example of an open equation a + b = c + d How can you use an equation to make a prediction from a pattern? (i don't know) pizza costs $1.50 per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the

  3. algebra

    Pizza costs $1.50 per slice. Use a table and an equation to represent the relationship between the number of slices of pizza bought and the total cost.

  4. Algebra 1 grade 9

    After the math contest basil noticed that there were four extra-large pizzas that were left untouched in addition another three slices of pizza we're on even if there were a total 51 slices of pizza left how many slices of pizza

  1. Math (Area of Shapes)

    Suppose that when pizza dough is rolled out it costs 25 cents per square foot, and that sauce and cheese when spread out on a pizza have a combined cost of 60 cents per square foot. Let's say sauce and cheese are always spread out

  2. Math

    Here is the problem: Christopher orders a three topping pizza for $15.25, and a 5 topping pizza for $17.75. Write and solve a system of linear equations to find the price of a plain cheese pizza (no toppings) and the cost of each

  3. Math (Variation)

    The cost of a pizza varies directly as the square of its radius. If a pizza with a 6-inch radius costs ₱148.00, how much should a pizza with an 11-inch radius cost?

  4. Elemements of Math

    Little Caesar's Pizza had a commercial on television that claimed you could buy one pizza and get another one free, with up to 5 toppings per pizza (do not count the pizza sauce or the cheese as a topping). The dialogue on the

You can view more similar questions or ask a new question.