algebra

I have beans that sell for $9 per pound and $12 per pound, they need to be mixed to create 100lbs of mixture that will sell for $11.25 per pound . How much of each type of bean should be used in the mixture?

X=#lbs beans that sell for $9.00/lb.
Y=#lbs beans that see for $12.00/lb.
==========================
X+Y=100 eqn 1 equates to total lbs.
9X + 12Y = 100*11.25=1125 eqn 2 is cost.
========================
Two equations. Two unknowns. Solve simultaneously.

Post your work if you get stuck.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Pre-cal

    Define your variables, write a system of equations, use your calculator to solve the system of equations and answer the problem. A grocer sells milk chocolate at $2.90 per pound, dark chocolate at $4.40 per pound, and dark

  2. Algebra

    The price for pears is y = 2.75x. Which line would have the steepest slope if organic apples and pears were added to the graph? A - organic $2.50/pound; regular $3.00/pound B - organic $0.40/pound; regular $0.50/pound C - organic

  3. math

    how many pounds of peanuts that sell for $2 a pound must be mixed with six pounds of cashew nuts that sell for$4 a pound to get a mixture that can sell for $2.50 a pound?

  4. Math

    A grocer sells milk chocolate at $2.90 per pound, dark chocolate at $4.40 per pound, and dark chocolate with almonds at $5.50 per pound. He wants to make a mixture of 50 pounds of mixed chocolates to sell at $4.50 per pound. The

  1. finitemath

    a store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. the manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. how many pounds of cashews should be mixed with

  2. Math

    The Coffee Counter charges ​$11.00 per pound for Kenyan French Roast coffee and ​$15.00 per pound for Sumatran coffee. How much of each type should be used to make aa 24 pound blend that sells for ​$13.00 per​ pound?

  3. college algebra

    A store sells cashews for $5.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The manager decides to mix 30 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $3.00 per pound. How many pounds of cashews should be mixed with

  4. math

    A coffee mixture has beans that sell for $0.72 a pound and beans that sell for $0.52. If 110 pounds of beans create a mixture worth $0.74 a pound, how much of each bean is used? Model the scenario then solve it. Then, in two or

  1. algebra

    The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager wishes to make a 315-pound mixture that will sell for $8 per pound. How many pounds of each should be

  2. algebra

    Sarah blends coffee for Tasti-Delight. She needs to prepare 170 lbs of blended coffee beans selling for $3.59 per pound. She plans to do this by blending together a high-quality bean costing $5.00 per pound and a cheaper bean at

  3. physics

    A 34-pound crate is pushed across the floor by a 30-pound horizontal force F1. Aside from the pushing force and gravity F2, there is also a 34-pound force F3 exerted upward on the crate and a 20-pound frictional force F4 What

  4. Math Word Problem

    Cashews sell for $4.00 per pound and peanuts for $1.50 per pound. The peanuts didn't sell well, so in order to sell 60 lbs of peanuts the manager decided to mix 60 lbs of peanuts w/ cashews and sell the mixture for $2.50 per

You can view more similar questions or ask a new question.