algebra

I have beans that sell for $9 per pound and $12 per pound, they need to be mixed to create 100lbs of mixture that will sell for $11.25 per pound . How much of each type of bean should be used in the mixture?

X=#lbs beans that sell for $9.00/lb.
Y=#lbs beans that see for $12.00/lb.
==========================
X+Y=100 eqn 1 equates to total lbs.
9X + 12Y = 100*11.25=1125 eqn 2 is cost.
========================
Two equations. Two unknowns. Solve simultaneously.

Post your work if you get stuck.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 225
asked by Tony

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. algebra

    bill blends 5/4 pound of peanuts that sell for $2.50 per pound with 3/4 pound of walnuts that sell for $5.50 per pound. What should be their price per pound of the mixed nuts? Round your answer to the decimal places

    asked by maribel on January 23, 2015
  2. math

    I need to solve as an equation. A coffee merchant has coffee beans that sell for $9 per pound and $12 per pound. The two types are to be mixed to create 100 lb of a mixture that will sell for $11.25 per pound. How much of each

    asked by Lynn on August 8, 2007
  3. algebra

    The vendor of a coffee cart mixes coffee beans that cost $8 per pound with coffee beans that cost $4 per pound. How many pounds of each sould be used to make a 60-pound blend that sells for $5.25 per pound?

    asked by Barbara on September 26, 2014
  4. Algebra

    The vendor of a coffee cart mixes coffee beans that cost $7 per pound with coffee beans that cost $5 per pound. How many pounds of each should be used to make a 50-pound blend that sells for $5.79 per pound?

    asked by Kim on September 22, 2014
  5. Math problem

    The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and peanuts that sell for 2.50 a pound. How much of each must Albert the grocer mixed to get 60 pounds of mixture that he can sell for three dollars per pound? Express the

    asked by Taylor on February 17, 2014
  6. Helpppppp

    The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and peanuts that sell for 2.50 a pound. How much of each must Albert the grocer mixed to get 60 pounds of mixture that he can sell for three dollars per pound? Express the

    asked by Taylor on February 17, 2014
  7. algebra

    how many pounds of cashew nuts that sell for 2.00 a pund should be mixed with peanuts, which sell for 80 cents a pound to make a 10 pound mixture that sells for 1.28 a pound

    asked by matt on February 15, 2012
  8. algebra

    The vendor of a coffee cart mixes coffee beans that cost $8 per pound with coffee beans that cost $4 per pound. How many pounds of each sould be used to make a 60-pound blend that sells for $5.25 per pound? $8 coffee __________ $4

    asked by Marc on September 27, 2014
  9. algebra

    a store mixes red fescue worth $10 per pound and ryegrass worth $14 per pound. The mixture is to sell for $13 per pound. Find out how much of each should be used to make a 228-pound mixure

    asked by slomomo on January 13, 2015
  10. algebra

    The manager of a bulk foods establishment sells a trail mix for $6 per pound and premium cashews for $13 per pound. The manager wishes to make a 315-pound mixture that will sell for $8 per pound. How many pounds of each should be

    asked by sandra on March 21, 2014

More Similar Questions