math

A cheese pizza costs $5. Additional toppings cost $1.50 each. Write and graph an equation in two variables that represents the total cost of a pizza. Let tt represent the number of toppings and cc represent the total cost of the pizza.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. c = 5.00 + 1.50t

    1. 👍
    2. 👎
  2. q4

    1. 👍
    2. 👎
  3. c=1.5t+5

    1. 👍
    2. 👎
  4. A cheese pizza costs $5. additional toppings cost $1.50 each. write and graph an equation in two varibles that represents the total cost of a pizza?

    1. 👍
    2. 👎
  5. The answer to this problem is: 1.5t + 5
    (This answer should work on Big Ideas Math)

    1. 👍
    2. 👎
  6. 1.5t+5

    1. 👍
    2. 👎
  7. The answer is 1.5t+5 YOUR WELCOME also

    1. 👍
    2. 👎
  8. What is the coordinates?

    1. 👍
    2. 👎
  9. What is the coordinates?

    1. 👍
    2. 👎
  10. C=5+1.50c

    1. 👍
    2. 👎
  11. cordnites?

    1. 👍
    2. 👎
  12. what are the coordinates

    1. 👍
    2. 👎
  13. wheres the graph?

    1. 👍
    2. 👎
  14. What are the fricking coods

    1. 👍
    2. 👎
  15. c=1.5t+5

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. stats

    A pizza can be made with any of the following toppings: cheese, pepperoni, sausage, mushrooms, anchovies, green peppers, or olives. How many different three-topping pizzas can be made? Doubling of any topping is not allowed.

  2. Math

    Jack bought 3 slices of cheese pizza and 4 slices of mushroom pizza for a total cost of $12.50. Grace bought 3 slices of cheese pizza and 2 slices of mushroom pizza for a total cost of $8.50. What is the cost of 1 slice of

  3. algebra

    Ryan buys cheese from the local farmer's market. The graph below shows the cheese cost (in cents) versus its weight (in ounces). Use the graph to answer the questions. Cost (cents) y6121824303642485460x1234567890 Weight (ounces)

  4. Math

    Papa’s Pizzeria charges $12.00 for a medium cheese pizza and $1.25 for each additional topping. What will be the cost of a pizza that has pepperoni, sausage, bell peppers and onions?

  1. MATH 12 HELP!!

    a pizza store offers 15 different toppings on its pizzas. what is the probability that 4 randomly selected toppings will include salami and green pepper?

  2. algebra

    Swiss cheese and Limburger cheese cost different amounts per pound, but you do not know how much. A box containing 3 pounds of Swiss and 2 pounds of limburger costs 24.40 dollar. Another box containing 4 pounds of Swiss and 5

  3. Math

    you are making your own pizza you have 2 types of sauces 3 types of cheese and 5 different toppings if you only choose on type of each ingredient how many different pizzas can you make? A.) 10 *** B.) 15 C.) 30 D.) 60

  4. math

    It costs $35 for a membership at a wholesale store. The monthly fee is $15. Write and graph an equation that represents the total cost (in dollars) of a membership. Let $m$ represent the number of months and $c$ represent the

  1. probability

    A pizza shop offers nine toppings. No topping is used more than once. What is the probability that the toppings are pepperoni, onions, olives, and mushrooms?

  2. Math

    Joanna is selling cheese at the farmers market one wheel and cheese has a diameter of 9 in what is the area of the wheel of cheese use 3.14 for π ____Square inches If the nine inch wheel of cheese cost $18.60what is the cost per

  3. algebra 2

    Three friends share the cost of a pizza. The base price of the pizza is p and the extra toppings cost $4.50. If each person’s share was $7.15, which equation could be used to find p, the base price of the pizza?

  4. Statistics

    Pine Pizza Palace sells pizza plain or with one or more of the following toppings: pepperoni, sausage, mushrooms, olives,onions, or anchovies. (six toppings or plain) How many different pizzas can be made? (Hint: A person can

You can view more similar questions or ask a new question.