algebra help

The revenue for selling y units is R=3y^2-2y+5 and The cost of producing y units is C=y^2+y-3 . Find the expression that represents profit.
can someone explain to me how to solve problems like this i have few of these needing to know trhe steps

Profit is revenue minus Costs.

Take the two functions and do the math (subtracting costs from revenue).



Thank you

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math calculus

    The revenue R for a company selling x units is R = 700x − 0.1^x2. (a) Use differentials to approximate the change in revenue as the sales increase from 2900 units to 3000 units. dR = $ (b) Compare this with the actual change in

  2. Calculus

    The marginal cost for producing x units of a certain product is given by the formula MC = 0.001x^2-0.5x+66.5. A. What is the increase in the cost of the production if the production level is raised from 200 to 400 units? B. What

  3. calculus

    Suppose the revenue (in thousands of dollars) for the sales of 'x' hundred units of an electronic item is given by the function R(x)= 40x^2e^ -0.4x +30. where the maximum capacity of the plant is 800 units. Determine the number of

  4. economics

    A profit-maximizing firm in a competitive market is currently producing 100 units of output. It has average revenue so $10, average total cost of $8 and fixed cost of $200. a. what is the profit? b. what is the marginal cost? c.

  1. Math

    The management of Ditton Industries has determined that the daily marginal revenue function associated with selling x units of their deluxe toaster ovens is given by the following where R '(x) is measured in dollars/unit. R'(x)=

  2. Mathematics

    XYZ Company plans to market a new product.Based on its market studies,the company estimates that it can sell 5500 units in 2004.The selling price will be birr 2 per unit.Variable costs are estimated to be 40% of the selling

  3. algebraic modeling

    A toy manufacturer determines that the daily cost,C, for producing x units of a dump truck can b approximated by the function c(x)=0.005x^2-x+109 I got that the manufacturer must produce 100 units per day... What is the minimum

  4. Math

    If the total cost function for producing x lamps is C(x) = 90 + 36x + 0.1x^2 dollars, producing how many units will result in a minimum average cost per unit? PLEASE EXPLAIN YOUR WORK Thank you

  1. Calculus

    Suppose the revenue from producing and selling x units of a given product is given by R(x)=10x-0.02x^2 a) Find the number of units produced if the revenue is $800. I really need help with this, I don't know what to do?

  2. Math

    2. The cost of producing x units of a certain commodity is given by Px  1000  0 x MCsds, where P is in dollars and Mx is marginal cost in dollars per unit. A. Suppose the marginal cost at a production level of 500 units is

  3. analazye profit functions

    For a certain company, the cost function for producing x items is C(x)=40x+150 and the revenue function for selling x items is R(x)=−0.5(x−80)2+3,200. The maximum capacity of the company is 100 items. The profit function P(x)

  4. Calculous

    The total cost, in millions of dollars, of producing x thousand units of an item is C(x) = 4(x − 1)^2 + 4. The revenue (in millions of dollars) from selling x thousand units of the item is R(x) = 10x. What does this tell you

You can view more similar questions or ask a new question.