algebra help

The revenue for selling y units is R=3y^2-2y+5 and The cost of producing y units is C=y^2+y-3 . Find the expression that represents profit.
can someone explain to me how to solve problems like this i have few of these needing to know trhe steps

Profit is revenue minus Costs.

Take the two functions and do the math (subtracting costs from revenue).



Thank you

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 67
asked by tom

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    The cost and revenue functions for producing and selling x units of a product are given. Cost and revenue are expressed in dollars. Upper C left parenthesis x right parenthesis equals 36 comma 048 plus 11 x Upper R left

    asked by jordyn on October 1, 2019
  2. Math

    Find the sales necessary to break even (R = C) when the cost C of producing x units is C = 2.24x + 6100 and the revenue R from selling x units is R = 3.49x.

    asked by Anonymous on August 20, 2018
  3. Math

    Find the sales necessary to break even (R = C) when the cost C of producing x units is C = 2.24x + 6100 and the revenue R from selling x units is R = 3.49x.

    asked by Anonymous on August 22, 2018
  4. Calculus

    Suppose the revenue from producing and selling x units of a given product is given by R(x)=10x-0.02x^2 a) Find the number of units produced if the revenue is $800. I really need help with this, I don't know what to do?

    asked by Casey on February 3, 2012
  5. math

    The daily cost C, in RM, of producing a product is C(x)=1000+72x-0.06x^2 (0 more & equal x less & equal 60) where x represents the number of product produced. a) Find the daily cost of producing 50 units b) Find the marginal cost

    asked by ifi on May 5, 2013
  6. business math

    Break-even Analysis. the R from selling x units of a product is R=139.95x the Cost C of producing units is C=97X+850. In order to obtain a profit, the revenue must be greater than the cost. A)complete the table x 10 20 30 40 50 60

    asked by bibi on May 25, 2014
  7. Math Please help

    A division of a corporation manufactures bicycle pumps. Each pump sells for $9, and the variable cost of producing each unit is 40% of the selling price. The monthly fixed costs incurred by the division are $50,000. What is the

    asked by Robbi on October 18, 2016
  8. Help Math

    A division of a corporation manufactures bicycle pumps. Each pump sells for $9, and the variable cost of producing each unit is 40% of the selling price. The monthly fixed costs incurred by the division are $50,000. What is the

    asked by Robbi on October 19, 2016
  9. math Please help/explain

    A division of a corporation manufactures bicycle pumps. Each pump sells for $9, and the variable cost of producing each unit is 40% of the selling price. The monthly fixed costs incurred by the division are $50,000. What is the

    asked by Robbi on October 17, 2016
  10. Introduction programing visual basic

    break even analysis. suppose a certain product sells for a dollars per unit. then the revenue from selling x units of the product is ax dollars if the cost of producting each unit of the product is b dollars and the company has

    asked by Sanaa on November 23, 2011

More Similar Questions