Algebra

A grocery store makes a 20-pound mixture of almonds and cashew nuts. The store charges $4 per pound for almonds and $5.50 per pound for cashews. The total value of the mixture is $92. Write a system to find how many pounds of each type of nut are in the mixture.

  1. 2
asked by Nola
  1. 4 a + 5.5 c = 92
    a + c = 20

    4 a + 5.5 c = 92
    4 a + 4 c = 80
    ------------------subtract
    0 + 1.5 c = 12
    c = 8

    etc

    posted by Damon

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    The Nuthouse offers a mixture of soy nuts and almonds. Almonds sell for $7 per pound and soy nuts sell for $5.50 per pound. The Nuthouse will make 20 pounds of the mixed nuts and sell the mixture for $5.95 per pound. The following
  2. Math

    A grocery store wants to make a mixture of nuts consisting of cashews and pecans. The cashews sell for $4 per pound while the pecans sell for $10 a pound. How many pounds of each nut must be mixed to produce a 6 pound mixture that
  3. Math

    At the grocery store, almonds are on sale for $2.88 per pound. What is the price of 3.5 pounds?
  4. College Algebra

    Macario is making 17 pounds of nut mixture with macadamia nuts and almonds. Macadamia nuts cost $9 per pound and almonds cost $5.75 per pound. How many pounds of almonds should Macario use for the mixture to cost $127.00 per pound
  5. College Algebra

    Macario is making 14 pounds of nut mixture with macadamia nuts and almonds. Macadamia nuts cost $8 per pound and almonds cost$4.75 per pound. How many pounds of almonds should Macario use for the mixture to cost $95.75 per pound
  6. Mathematics

    Check my answer?? The bulk food section of a grocery store has two bins with different types of mixed nuts, The first bin contains Walnuts, peanuts and pistachios, The second bin contains pecans, almonds, Brazil Nuts and Walnuts,
  7. College Algebra

    A gift store is making a mixture of almonds, pecans, and peanuts, which sells for $4.50 per pound, $3 per pound, and $4 per pound, respectively. The storekeeper wants to make 50 pounds of mix to sell at $4.38 per pound. The number
  8. Algebra

    Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and almonds for $8.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50-lb mixture that sells for $7.40 per pound?
  9. college algebra

    Macario is making12 pounds of nut mixture with macadamia nuts and almonds. Macadamia nuts cost $9 per pound and almonds cost $4.25 per pound. How many pounds of almonds and how many pounds of macadamia nuts should Macario use for
  10. Intermediate Algebra (Math)

    Mixed nuts. Oh Nuts! sells pistachio kernels for $6.50 per pound and almonds for $8.00 per pound. How much of each type should be used to make a 50-lb mixture that sells for $7.40 per pound? So far I have, this: 6.50x + 8 (50 - x)

More Similar Questions