math

Kendra bought a gallon of milk and 5/6 of a pound of oranges. If the gallon of milk cost $3.60 and she spent a total of $4.35, which equation can be used to determine x, the cost of a pound of oranges?

  1. 👍 3
  2. 👎 1
  3. 👁 831
  1. (5/6)x + 3.60 = 4.35

    1. 👍 3
    2. 👎 1
  2. Kendra bought a gallon of milk and mc013-1.jpg of a pound of oranges. If the gallon of milk cost $3.60 and she spent a total of $4.35, which equation can be used to determine x, the cost of a pound of oranges?
    mc013-2.jpg
    mc013-3.jpg
    mc013-4.jpg
    mc013-5.jpg

    1. 👍 1
    2. 👎 3
  3. I dont know the answer lol

    1. 👍 2
    2. 👎 3
  4. (5/6)x + 3.60 = 4.35

    1. 👍 2
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. 7th grade math Ms.Sue please check my answers

    1. Mac’s farm has a total of 18 horses and 27 cows. What is the ratio of horses to cows in simplest form? (1 point) 6 over 9 18 over 27 2 over 3 three over two 2. A class has 27 students. Fifteen are boys and the rest are girls.

  2. algebra

    Your research the average cost of whole milk for several years to look for trends the table shows your data what is the equation for a line of best fit how much would you expect to pay for a gallon of milk in the year 2023 Year,

  3. Math HELP!

    The cost of your favorite lemonade is $3.84 for 3 gallons. Write this as a unit rate. A. $3.84/1 gallon B. $1.28/1 gallon C. 1 gallon/$1.28 D. $1.45/1 gallon Is the answer b?

  4. Math

    1.Bryan needs a new backpack. He compares the prices of three different backpacks at a local store to find the best deal. Which purpose of money is Bryan demonstrating? 1.Unit of account. (2.Store of value.) 3.Acceptance of

  1. Math

    Which container holds more, a half-gallon milk jug or a 2 liter juice bottle? My answer: 1 gallon=3.79 liters 3.79 liters/2=1.895 liters A 2 liter juice bottle would hold more. Can you please check my work and let me know if there

  2. statistics

    16. Based on tests of the Chevrolet Cobalt, engineers have found that the miles per gallon in highway driving are normally distributed, with a mean of 32 miles per gallon and a standard deviation 3.5 miles per gallon

  3. math

    if milk costs 3.45 per gallon how much does it cost per ounce

  4. Maths

    There was a question: A gallon jug of milk is 3/4 full. After breakfast, you drink 1/12 of the milk. What fraction is the gallon is left? And here was my answer: 1/12 drank --> 11/12 left 3/4*11/12=11/16 But I got the question

  1. Math

    if one gallon of milk, $3.84, what is the cost of three pints

  2. math

    if 1 gallon of milk [128 oz] is $3.84 how much money would it be per oz

  3. stats

    A random sample of mid-sized cars tested for fuel consumption gave a mean of miles per gallon with a standard deviation of miles per gallon. Assuming that the miles per gallon given by all mid-sized cars have a normal

  4. ddd

    In 1992, Jason bought a gallon of gas for $1.25. Yesterday, he bought a gallon of gas for $2.13. What is the percentage increase of the price of a gallon of gas from 1992 to yesterday? If necessary, round to the nearest tenth of a

You can view more similar questions or ask a new question.