maths

A company is planning to manufacture and sell a new headphone set. After conducting extensive market surveys, the research department provide the following estimates: Marginal costs function: c^' (x)=RM(40+0.4x) where x is the quantity sold for the fixed cost of RM 600. At the price of RM 100, 30 units of headphones were sold and at the price of RM 60, 50 units of headphones were sold

(ii) Find the total cost function (4 marks)

(iii) Find the total revenue function (2 marks)

(iv) The level of production in which revenue is maximised (3 marks)

(v) The profit, price per unit, total revenue and total cost when total revenue is maximised. (4 marks)

(vi) Find the change in total revenue when production level increases from 20 units to 30 units. Interpret your results. (4 marks)

(vii) Find the profit function (3 marks)

(viii) The level of production in which profit is maximised. (3 marks)

(ix) The maximum profit, price per unit, total revenue and total cost when profit is maximised (4 marks)

(x) Find the change in total profit when production level increases from 30 units to 40 units. Interpret your results. (4 marks)

(xi) Find the break-even of the production level

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. We do not do your homework for you. Although it might take more effort to do the work on your own, you will profit more from your effort. We will be happy to evaluate your work though.

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    The Oliver Company plans to market a new product. Based on its market studies, Oliver estimates that it can sell up to 4,500 units in 2005. The selling price will be $2 per unit. Variable costs are estimated to be 20% of total

  2. Math

    A company manufactures x units of Product A and y units of Product B, on two machines, I and II. It has been determined that the company will realize a profit of $3/unit of Product A and a profit of $6/unit of Product B. To

  3. 12th Calculus

    it cost you c dollars each to manufacture and distribute backpacks. if the backpacks sell at x dollars each, the number sold is given by n=(a/x-c)+b(100-x) where a and b are certain positive constanst. what selling price will

  4. business math

    It costs $5,600 to manufacture a Jet Ski. If the desired percent markup based on cost is 48%, how much should each Jet Ski sell for?

  1. Calculus I

    Marketing tells you that if you set the price of an item at $10 then you will be unable to sell it, but that you can sell 500 items for each dollar below $10 that you set the price. Suppose your fixed costs total $3000, and your

  2. algebra

    The total cost (in dollars) for a company to manufacture and sell x items per week is C=50x+40 whereas the revenue brought in by selling all x items is R=68x−0.3x^2. How many items must be sold to obtain a weekly profit of $200?

  3. maths

    It costs a publishing company $50000 to make books. The $50000 is a fixed cost or a cost that cannot change. To help the publishing company sell the books, a marketing company charges $4 for each book sold. If the company sells

  4. FINITE!!!

    The Cutting Edge Knife Company manufacture paring knives and pocket knies each paring knife 3 man-hours of labor, 7 units of steal, and 4 unites of wood EAch pocket knife require 6 man hours of labor, 5 units of steel and 3 units

  1. economics

    a firm is planning to manufacture a new product. the sales department estimates the quanity that can be sold depends on the selling price. as the selling price is increased, the quantity that can be sold decreases. they estimate:

  2. Algebra 2

    a company plans to sell embroidered hats for $15. the company's financial planner estimates that the cost, y, of manufacturing the hats is a quadratic function with a y-intercept of 7,920 and a vertex of (150, 9,000). what is the

  3. Mathematics

    In a market survey 100 traders sell fruit 40 sell apple 46 sell apples 50 sell oranges 14 sells apple and oranges 15 sell the three fruits 1: represent the information on venn diagram 2: find the number that sell orange and mango

  4. business calculus

    Assume it costs Microsoft $4,700 to manufacture 7 Xbox 360s and $8,690 to manufacture 14. Obtain the corresponding linear cost function.

You can view more similar questions or ask a new question.