Algebra

What is the slope

Gas cost 3.29 per gallon. A function can be used to describe the cost to fill up a car.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. 3.29, naturally.

    cost = 3.29 * gals

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math (Secant Lines)

    Consider the function f(x)=sqrt(x) and the point P(4,2) on the graph of f? -Consider the graph f with secant lines passing through p(4,2) and Q(x,f(x)) for x-values 1, 3, and 5. -Find the slope of each secant line -Use the results

  2. Math

    A gas station charges $2.19 per gallon of gas. Use the function notation to describe the relationship between the total cost C(g) and the number of gallons purchased g. A. C(g) = -2.19g B. g = 2.19C(g) C. C(g) = g + 2.19 D. C(g) =

  3. Linear Equation

    A gas station sells regular gas for $2.20 per gallon and premium gas for $2.70 a gallon. At the end of a business day 220 gallons of gas were sold and receipts totaled $519. How many gallons of each type of gas were sold? I know

  4. Math

    Assume it costs Microsoft $4,300 to manufacture 7 Xbox 360s and $8,290 to manufacture 14. Obtain the corresponding linear cost function. C(x)= (what formula do I use to get the cost function, because I can't get it) What was the

  1. math

    31 gallons of gas cost $82.15. what is the unit rate for 1 gallon of gas

  2. Algebra

    You drive up to Canada and notice that gas costs $1.31 per liter. The Canadian dollar is worth U.S. $1.02. How much will it cost you in american dollars to fill up your 12 gallon tank? What id the price per gallon up in Canada in

  3. math

    b. On another trip Johnny is planning, he will drive 540 miles with the same car. If gas costs $3.50 per gallon, how much should he budget for gas for this trip? (Section 18.3) (2 points) c. Cherie is planning a road trip of 1,500

  4. Math

    Trey can drive his car 130 miles on 4 gallons of gas. At this rate, if gas cost $ 3.45 per gallon how much will it cost to drive 260 miles?

  1. Math

    1. Function Q and function R are both linear functions. Function Q has an x-intercept at (4,0), and the slope is 1/4. Function R is represented by the table. x y -4 14 3 0 5 -4 Which statement is true? A. Function Q has a larger

  2. Calc

    The monthly cost of driving a car depends on the number of miles driven. Lynn found that in May it cost her $380 to drive 480 mi. and in June it cost her $460 to drive 800 mi. a) Express the montly cost C as a function of the

  3. math correction

    is this correct? Marginal Cost of Coffee The manager of a restaurant found that the cost to produce 100 cups of coffee is $11.02, while the cost to produce 400 cups is $40.12. Assume the cost is a linear function of x, the number

  4. Math

    22 gallons of gas cost $65.56 what is the unit rate for 1 gallon of gas a $298 per gallon be $3.28 per gallon city $3.08 per gallon diesel $2.98 per gallon

You can view more similar questions or ask a new question.