math

Which is the better buy?
2.9L of detergent for $4.56 or 3.8L for $5.78?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. For each problem, you have two numbers. Remember that you need to find how much each liter costs.

    Do you you think you should
    add?
    subtract?
    multiply?
    divide?

    I'll be glad to check your answers.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. You'd divide the numbers?

    1. 👍
    2. 👎
  3. Yes, divide.

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  4. Hai i play roblox every day!

    1. 👍
    2. 👎
  5. ROBLOX FORNITE IS COOLLLLLL

    1. 👍
    2. 👎
  6. ff

    1. 👍
    2. 👎
  7. okay,
    what would you divide the numbers by?

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. economics

    Take a fast moving consumer good (FMCG) like washing machine detergent. Analyze the factors that determine the demand of this product

  2. Algebra

    Meryl needs to add enough water to 11 gallons of an 18% detergent solution to make a 12% detergent solution. Which equation can she use to find g, the number of gallons of water she should be added

  3. Satistics

    A company that produces detergents wants to estimate the mean amount of detergent in 64-ounce jugs at a 99% confidence level. The company knows that the standard deviation of the amounts of detergent in all such jugs is .20 ounce.

  4. economics

    project on take a fmcg like washing machine detergent.analyse the factors that determine the demand of this product

  1. English

    Identify the subject and complete verb in each of the following sentences. 1. Please go to the store and buy some milk for the baby. A. you; go/store B. you; go/buy C. store; go/buy D. milk; go/buy I think that it's D (milk is the

  2. math

    In a survey of 120 consumers conducted in a shopping mall, 80 consumers indicated that they buy Brand A of a certain product, 68 buy Brand B, and 42 buy both brands. How many consumers participating the survey buy: a) At least one

  3. Math

    In a survey, 175 consumers were asked about their buying preferences concerning a product that is sold in the market under three labels. The results were as follows. 14 buy only those sold under label A. 25 buy only those sold

  4. Chemistry

    A detergent solution has a pH of 11.63 at 25°C. What is the hydroxide-ion [OH-] concentration?

  1. capitalization

    my mother always uses tide laundry detergent.

  2. math

    In a study of the domestic market share of the three major automobile manufacturers A, B, and C in a certain country, it was found that their current market shares were 60%, 30%, and 10%, respectively. Furthermore, it was found

  3. Stem and Leaf Probability

    Please advise-Thanks Given below is the stem-and-leaf display representing the amount of detergent used in gallons (with leaves in 10ths of gallons) in a month by 25 drive-through car wash operations in Phoenix. 9 | 147 10 | 02238

  4. science

    Submit your presentation. In a paragraph of 150 words or more, describe how you could use research and use the scientific method to test a claim that dishwashing detergent A performs better than dishwashing detergent B. Use

You can view more similar questions or ask a new question.