Math

Customers have two options when renting video games from a rental store. Plan A requires a $5 monthly fee and a $1 per video rental. Plan B requires $8 monthly fee and $0.75 per video rental. How many video rentals would be required each months for the plans to cost the same?

asked by Brooklyn
  1. you want

    5+1.00x = 8+0.75x

    posted by Steve
  2. 12

    posted by Anonymous

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Video rental Store A charges a membership fee of $25 and $2 for each movie rental. Video rental store b charges a membership fee of $10 and $2.50 for each movie. Find the number of movies rentals for which both stores' charges are
  2. math

    Jesse rents 2 movies and 4 video games for a total of $18.70. At the same time, Dan rents 3 movies and 2 video games for a total of $15.25. How much does their friend Sabrina need to rent a combination of one game and one movie
  3. math

    haris has 20.92 to spend on videos-games rentals at a local video store. the store charges 3.95 per video-game rental plus 8.125% tax. what is the maximum number of video games that harris can rent?
  4. Math

    Define variables and write a system of equations for this situation. Solve using substitution. Suppose you want to join a video store. Big Video offers a special discount card that costs $9.99 for one year. With the discount card,
  5. Algebra 1

    jasper wants to join a video store, blockbuster offers $9.99 for one year. with the discount card, each video rental costs $2.49. a discount card frm video time costs $20.49 for 1 year. with the video time discount card, each vido
  6. Algebra

    One month Ivanna rented 5 movies and 3 video games for a total of $29. The next month she rented 2 movies and 12 video games for a total of $71. Find the rental cost for each movie and each video game. Rental cost for each movie?
  7. algebra

    Write a rule in words and as an algebraic expression to model the relationship in each table. The local video store charges a monthly membership fee of $5 and $2.25 per video. 1 video is $7.25 2 videos are $9.50 3 videos are
  8. algebra

    A tennis club offers two payment options: Option1: $35 monthly fee plus $4/hour for court rental Option 2: No monthly fee but $6.50/hour for court rental. Let x = hours per month of court rental time. a) Write a mathematical model
  9. Algebra

    Write a system of equations to match each of these problems. Then solve the equations using the method... Substitution, or linear combinations. 1. Maria started her savings account with $105. She adds $10 to it each month,
  10. Math

    If it costs $75 to buy 3 video games, how much money will Jordan need if he wants to buy 12 video games? $75.00/3 video games=$25.00 for 1 video game $25.00 x 12 video games=$300.00 for 12 video games Can you please double check

More Similar Questions