Math

For each babysitting job, Ashley charges $2.50 for bus fare and $8.00 per hour for each hour she works. She charged $30.50 for her last babysitting jib.

Write an equation representative if this situation. Do not solve it.

What does the variable represent?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 158
asked by Amy
  1. 2.50 x 8.00 = ?, ? x 30.50 = ?, Now what is your answer?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Smiley
  2. If t represents the hours she babysits,

    Charge = 8t + 2.50

    that is, your equation would be

    8t + 2.50 = 30.50

    I have not clue why Smiley is multiplying the hourly fee by the cost of the bus ride.
    Smiley's reply is gibberish.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Reiny
  3. Why are you wasting so much time on this website, "Smiley"? That is what you have teachers for!

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by D

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Tony's baby sitting service charges $2.50 per day plus $1.75 an hour. What is the cost of a seven hour babysitting job?

    asked by Homework girl on September 22, 2012
  2. math

    when babysitting, emily charges $5.50 per hour before midnight,and $4.50 after midnight.she earned $28.75 for taking care of the Bradford triplets until 1:30 in the morning. What time did Emily begin her babysitting job? plzzzzzzz

    asked by deja on August 23, 2011
  3. Math

    It costs a bus company 225$ to run a bus on a ski trip, plus 30$ per passenger. The bus has a seating capacity of 22 passengers. The company charges 60$ per fare if the bus is full. For each empty seat, the company has to increase

    asked by David on January 14, 2019
  4. math

    melinda charges $4 per hour for babysitting. Mrs Garden does not want to spend more than $25 for babysitting. what is the maximum number of hours that she can have melinda babysit. the answer is $24. solve the inequality

    asked by haley on March 11, 2013
  5. math

    Write an inequality to solve each problem.Then solve the inequality. 1. Marcus wants to buy baseballs.He has $35. What is the most each baseball can cost? 2. Melinda charges $4 per hour for babysitting. Mrs. Garden does not want

    asked by thomas on March 5, 2014
  6. maths

    The insight bus tour offered to take a group of senior citizen to a lake resort for a fare of $120 per person if 25 person or fewer sign up. If more than 25 person make the trip, each fare will be reduced by $20. The capacity of

    asked by farid on June 27, 2014
  7. math

    Please people i need your help whoever knows# Mrs Ally went to the market with sh.10,000 to buy the following items; 5 kg of rice @ sh. 600, 2 kg of meat @ sh. 2000, 2 heaps of onions @ sh. 150, 2 kg of sardines @ sh.700 and bus

    asked by kelvin on April 7, 2018
  8. math

    Please people i need your help whoever knows# Mrs Ally went to the market with sh.10,000 to buy the following items; 5 kg of rice @ sh. 600, 2 kg of meat @ sh. 2000, 2 heaps of onions @ sh. 150, 2 kg of sardines @ sh.700 and bus

    asked by kelvin on April 8, 2018
  9. Calculus

    Could someone help me setup an equation for this equation? --------------------------------- A city bus system carries 4000 passengers a day throughout a large city. The cost to ride the bus is $1.50/person. The owner realizes

    asked by Jake on March 7, 2012
  10. Algebra

    Jim's Brakes charges $25 for parts and $55 per hour to fix the brakes on a car. Myron's Auto charges $40 for parts and $30 per hour to do the same job. What length of job in hours would have the same cost on both shops?

    asked by brooke on January 28, 2010

More Similar Questions