Math

Last month a store sold 4 times as many tapes as CDs. If the total quantity of these two items sold was 360, how many tapes did the store sell?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 488
  1. t = 4 c
    t+c = 360
    5 c= 360
    c = 72
    t = 288

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. C + 4C = 360

    5C = 360

    C = 72

    72 CDs were sold.

  3. Last month a store sold 5 times as many tapes as CDs. If the total quantity of these two items sold was 390, how many tapes did the store sell?
    Do not enter units.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  4. If a 54-piece set of stainless steel flatware costs $124.20 at Bed Bath & Beyond, what is the cost per piece?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  5. If auto insurance costs $5.66 per $1,000 of coverage, what is the cost to insure a car valued at $19,000?

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Economics

    We're looking at the market for cat food. When the price is $10, the quantity sold is 1000 bags. When the price drops 10%, the quantity sold increases 30%. Calculate the price elasticity of demand. (Answer in format X.XX, round to

    asked by Lindsay on February 25, 2013
  2. math

    salesman is paid a commission of 2% on goods sold worth over Ksh 100 000. He is also paid a monthly salary of Ksh 12 000. In a certain month, he sold 360 handbags at Ksh 500 each. Calculate the salesman earnings that month Total

    asked by kd on November 3, 2018
  3. Maths

    The owner of a music store received a shipment of 1,532 cds the CDs came in 37 boxes the same number of cds were in 36 of the boxes how many cds were in the remaining box

    asked by Pinks on April 20, 2014
  4. Econ 102

    Johnny Rockabilly has just finished recording his latest CD. The company can produce the CD with no fixed cost and a variable cost of $5 per CD. A) Find total revenue for quantity equal to 10,000, 20,000, and so on. What is the

    asked by Anonymous on December 2, 2012
  5. microeconomics

    1. Suppose that an increase in the price of carrots from $1.20 to $1.40 per pound raises the amount of carrots that carrot farmers produce from 1.2 million pounds to 1.6 million pounds. Using the midpoint method, what would be the

    asked by sarah on February 13, 2013
  1. Algebra

    Natalie earns $2.50 for each CD she sells and $3.50 for each DVD she sells. Natalie sold 45 DVDs last year. She earned a total of $780 last year selling CDs and DVDs. Write an equation that can be used to determine the number of

    asked by Sylvie on February 16, 2013
  2. math

    Joan has one more than 3 times as many cassette tapes as Paul has. Together they have 25 tapes. How many tapes does Paul have? ANS: 6 tapes The answer is 6 tapes. Does anyone know how to do this problem?

    asked by shelly on November 29, 2007
  3. math

    A textbook store sold a combined total of 315 physics and chemistry textbooks in a week. The number of physics textbooks sold was two times the number of chemistry textbooks sold. How many textbooks of each type were sold?

    asked by help on March 7, 2013
  4. Algebra

    Natalie earns $2.50 for each CD she sells and $3.50 for each DVD she sells. Natalie sold 45 DVDs last year. She earned a total of $780 last year selling CDs and DVDs. Write an equation that can be used to determine the number of

    asked by Amy on February 17, 2013
  5. Economics

    Suppose that Neptune Music has the copyright to the latest CD of the heavy Iron Band. The market demand schedule for the CD is: Q = 800 – 100P. Q represents quantity demanded measured in thousands of CDs and P represents the

    asked by John on November 17, 2006

You can view more similar questions or ask a new question.