Math

Samuel and Jason spend 3/4 of their combined earnings from Wednesday to buy a gift. How much did they spend? Is there enough left over from Wednesday's earnings to buy a card that costs $3.25? Explain

Wednesday Samuel's cans (pounds)are 12.6

Wednesday Jason's cans (pounds) are 7.1

I think you would need to add 12.6 and 7.1 which equals 19.6 but then I am stuck from here.

Please help?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. Multiply by $0.40 to find the amount of money they have.

    Then multiply the product by 3/4

    1. 👍
    2. 👎
    👤
    Ms. Sue
  2. So they would have total earnings of $7.84

    Then take $7.84 x 0.75=$5.88
    but then the question asks Is there enough left over from Wednesday's earnings to buy a card that costs $3.25

    So they spent $5.88 from a total of $7.84 is that correct?

    1. 👍
    2. 👎
  3. So yes there would be enough money for them to buy a card that costs $3.25

    1. 👍
    2. 👎
  4. The answer is no because they have 1.30 left and that's not enough to buy the card they need 1.29 more to 1.28 to ho

    1. 👍
    2. 👎
  5. You would need to multiple

    1. 👍
    2. 👎
  6. That’s correct.

    1. 👍
    2. 👎
  7. add together the savings from mon and tues from both boys add those sms together. multiply 3/4 by the sum and subtract the amount they didnt spend from it. subtract the difference of that and compare the numbers. if the difference is smaller than both numbers the answer is no.
    Hope it helped without an obvious answer :)

    1. 👍
    2. 👎
  8. All of yinz nurds shut yinz mouthz i dont wanna hear ur nonsense

    1. 👍
    2. 👎
  9. Excuse me thts not polite kid. get out this is a hw help page not a trash talk page

    1. 👍
    2. 👎
  10. Whatever im out

    1. 👍
    2. 👎
  11. oh snap peeps blowup fight

    1. 👍
    2. 👎
  12. I Agree with Matt because I think he is cute

    1. 👍
    2. 👎
  13. thanks for the help people y’all are amazing

    1. 👍
    2. 👎
  14. Thank you very much Ms.Sue...you helped me a lot and I just got an A thank you very much😌

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    Ricardo has a $50.00 gift card for an electronics Store. He also has a coupon good for $10 off his Purchase. Let a represent the amount of merchandise Ricardo can buy from the store using his gift card and coupon. Graph the

  2. Physics

    Jason takes off across level water on his jet-powered skis. The combined mass of Jason and skis is 75 kg (the mass of the fuel is negligible). The skis have a thrust of 200 N and a coefficient of kinetic friction on water of 0.1.

  3. Math

    Caitlin has a $10 gift certificate to a music store. She has chosen a number of CDs from the $7 bargain bin.If the cost of the CDs is $32 after the gift certificate is credited how many CDs did she buy?

  4. Math help algebra

    You have a gift card for your favorite clothing store for the amount of $60. You have found a shirt you want to buy that costs $15. If you don't want to spend more than the amount of the gift card, which of the following

  1. math

    Michel wants to buy his mother handmade chocolates for Mothers Day. He has $15.oo to spend. The price of each chocolate is given below. Fudge $0.60 NutClusters $0.75 Truffles $0.80 a)create and solve an equation for each type of

  2. math

    You received a $100 gift certificate to a clothing store. The store sells t-shirts for $15 and dress shirts for $22. You want to spend no more than the amount of the gift certificate. You want to leave at most $10 of the gift

  3. math

    Tina uses a $50 gift certificate to buy a pair of pajamas for $17.97, a necklace for $25.49, and 3 pairs of socks that each cost the same amount. Tina has to pay $0.33 because the gift certificate does not cover the total cost of

  4. algebra

    you are buying orange juice for $4.50 per container and have a gift card worth $7. TheFunction f(x)=4.50x-7 represents your total cost f(x) if you buy x containers of orange juice and use the gift card. How much do you pay to buy

  1. Algebra

    On Wednesday, a local hamburger shop sold a combined total of 408 hamburgers and cheeseburgers. The number of cheeseburgers sold was three times the number of hamburgers sold. How many hamburgers were sold on Wednesday?

  2. math

    at the end of a soccer game season four families decide to buy the coach of gift certificate to a sporting goods store. each family contributes $35 towards the gift certificate. write and solve a division equation to find how much

  3. math

    Carey has 25 to spend. He decided to buy a DVD for 10.25 and spend the rest on bags of popcorn. If each bag of popcorn costs 1.99, how many bags of popcorn can Carey buy? what is the answer to the question

  4. algebra

    you receive a $25 gift card card to a sporting goods store for your birthday. you are looking at skateboards and want to spend no more than $85 of your own money. a. write and solve an inequality to find the prices(p)in dollars of

You can view more similar questions or ask a new question.