Maths Year 10 Equations

A shopkeeper bought x pens for $21.
a) write down an expression, in terms of x, for the cost, in cents, of each pen
b) the shopkeeper gave 2 pens to his sons and sold each of the remaining pens at 8 cents more than he paid for it. Write down an expression, in terms of x, for the selling price of each pen.

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. c(x) = 2100/x
    s(x) = c(x)+8 = 2100/x + 8

    extra credit: how much money did he make on the sales?

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A shopkeeper bought an article for rs 360. The profit made by the shopkeeper after selling it after 11×1/9% discount is rs 40. Find the marked price (in rs)of the article.

  2. math

    A shopkeeper bought pens at a rate of 12 pens for 150 rs and sold them at rate of 10 pens for 130rs.The number of pens he should sell to earn a net profit of 20rs is?

  3. Math Help? Check my answers.

    1. Name the coefficients in the polynomial. 4x^2 + 3x - 3 4, -3, -3 4, 3, 4, 3, 3, -4, -3, 2. How many terms are in the following polynomial? 6x^4 + 3x^3 - 2x^2 + 15x - 14 5 4 3 2 3. In the expression -7x - 5x^2 + 5, what is the

  4. Algebra

    How do you write an algebraic expression for five friends went to a baseball game. Three of the friends each bought a ticket for x dollars and a soda for $6.00. The other two friends each bought only tickets. Write and simplify an

  1. math

    jared bought a package of pens containing 20 pens. If 3/4 of the pens had black ink, how do you determine the number of pens with black ink?

  2. math

    At an office supply store, Samantha bought 5 notebooks and 2 pens for $9. Jeffrey bought 3 notebooks and 2 pens for $6. Find the price of a notebook and the price of a pen. (please help I'm stuck)

  3. math

    a shopkeeper bought some eggs at rupees 3 each.20 of them were broken while the rest were sold at 4 rupees each.if he made a profit of 20%,find how many eggs he bought

  4. Math

    Mrs Harvey Wants To Put a 50 m Long Fence around Her Rectangular Garden. She Only Needs To Fence In 3 Sides Because The Other Side Is Alongside Her House. (a) Write an Expression For y In Terms of x (b) Write an Expression For The

  1. math

    A man buys 2pens and 4 pencils and gives a hundred rupees note to shop keeper . Shopkeeper ask him to pay Rs10 more to take 4pens and 2pencils. If he bought 2pens and 3pencils how much would the man get back from shopkeeper?

  2. mathematics

    Eight 3 pens and 5 pencils were sold in a pack at a bookstore. How many pens and pencils did Tom buy in total if he bought 4 packs

  3. Math

    Janson bought 7 identical pens and had $4.20 left. He could have bought 10 pens with all his money. How much did Janson have?

  4. Math

    A pencil costs $3.50 and a pen costs $6.70. Jessica bought m pens. She also bought 4 fewer pencils than pens. Write an algebraic expression for the total amount she spent. The answer supposed to be 6.70m + 3.5 (m-4). I got

You can view more similar questions or ask a new question.