Math

The Abc company sells bottles of shampoo for $9 each. It costs the company $3 to make each bottle and they have fixed costs of $4700 each month. If x represents the number of bottles the company makes and sells each month, write he company's profit function

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. p(x) = 9x - (3x+4700)

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. statistics

    A bottling commpany produces bottles that hold 10 ounces of liquid . Periodically, the company gets complaints that their bottles are not holding enough liquid. To test this claim, the bottling company randomly samples 25 bottles

  2. maths

    It costs a publishing company $50000 to make books. The $50000 is a fixed cost or a cost that cannot change. To help the publishing company sell the books, a marketing company charges $4 for each book sold. If the company sells

  3. Math

    Please show me how to set it up and to solve: A cell phone company sells about 500 phones each week when it charges $75 per phone. It sells about 20 more phones per week for each $1 decrease in price. The company's revenue is the

  4. Managerial Economic

    The ABC Company manufactures AM/FM clock radios and sells on average 3,000 units monthly at 25$ each to retail stores.Its closest competitor produces a similar type of radio that sells for 28$. a. If the demand for ABC's product

  1. Math-Value of Mean

    A brewery has a beer dispensing machine that dispenses beer into the company's 12 ounce bottles. The distribution for the amount of beer dispensed by the machine follows a normal distribution with a standard deviation of 0.13

  2. math

    A printing company determines that to print a large format poster, it costs $75 to set up the production process. Each poster that is printed costs $22 in material and labor. The printing company sells these posters to marketing

  3. Mathematics

    Can someone help me with this Math problem? A Company plans to market a new model of house. Based on its market studies, the company estimates that it can sell up to 3,500 units in 2019. The selling price will be $2,000,000/unit.

  4. Economics

    1. (TCO 3) Which of the following is most likely to be an implicit cost for Company X? (Points : 1) Forgone rent from the building owned and used by Company X Rental payments on IBM equipment Payments for raw materials purchased

  1. ds 71

    A company sells its product for $79. The company has marginal costs of $37 and annual fixed costs of $95,000. What is the annual total cost to produce 8,500 units of its product?

  2. management

    The company annual fixed costs are birr 40,000. The sale price of a piizza is birr10.& it costs the copany birr 5 to make and deliver each pizza. 1,What is the company's break even point in units? 2,compute the contribution margin

  3. mathematics

    a company sells one one of its product at rs.128 per unit in one year.Its cost function is given by X=0.01x^2+8x+7,where x represents the number of units.What will be the maximum profit of the company in nearest thousand rupee?

  4. Math

    The organizers of of a walkathon get cost estimates from two printing companies to print brochures to advertise the event. The cost are given by the equations below, were C is the cost in dollars and N is the number of brochures.

You can view more similar questions or ask a new question.