Algebra

A taco stand sells tacos for $3.35 easch. The stands expenses for the day are $210. Define our variables and write an inequality to represent the amount of tacos they need to sell per day to make a profit, and then solve the inequality. Provide your conclusion as a complete sentence. Thank you for your help. I am taking final and have few I just don't know. please show work. I have more problems similar to work out. :)

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 90
asked by anne
  1. This is added to my question: Represent the above relationship between the number of triangles and the perimeter of the figures they form by filling in the table (Number of triangles perimeter 1 2 3)

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by anne
  2. tacos and triangles??

  3. I think it's two separate questions. I was confused.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by anne
  4. Could you please help me with History? Thanks!

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  5. Done.

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    A taco stand sells tacos for $3.25 each. The stand’s expenses for the day are $210. Define your variables and write an inequality to represent the amount of tacos they need to sell per day to make a profit, and then solve the

    asked by Anonymous on December 18, 2014
  2. Algebra 1

    little help? 1)The function g(t) = 2t represents the number of guitar lessons, g(t), you can complete in t months. How many guitar lessons can you complete in 7 months? 2)A taco stand sells tacos for $3.25 each. The stand’s

    asked by Hally on January 2, 2013
  3. Math

    A taco stand sells tacos with any three ingredients for a flat price of $1.25. Additional ingredients cost $0.50 each. There are ten different possible ingredients. How many different types of tacos costing $2.25 can be made at

    asked by Anonymous on July 14, 2016
  4. Math

    A taco stand sells tacos with any three ingredients for a flat price of $1.25. Additional ingredients cost $0.50 each. There are ten different possible ingredients. How many different types of tacos costing $2.25 can be made at

    asked by Anonymous on July 14, 2016
  5. Microeconomics

    The Burning Belly Taco Stand is considering buying some new special ovens. Each oven will cost $1,000, and will last for 2 years before it wears out. The ovens will be used to make the Taco Stands famous "Burning Ring of Fire"

    asked by Jessica on November 26, 2012
  6. Microeconomics

    The Burning Belly Taco Stand is considering buying some new special ovens. Each oven will cost $1,000, and will last for 2 years before it wears out. The ovens will be used to make the Taco Stands famous "Burning Ring of Fire"

    asked by Jessica on November 27, 2012
  7. Algebra

    You and a friend eat tacos. You order 2 tacos and 5 burritos which equals $19. Your friend orders 1 taco and 4 burritos which equals $14. Find the cost of a taco and a burrito. Please help

    asked by Bill on September 19, 2016
  8. Math

    having trouble figuring out this problem. During the first 4 wks of school, a cafeteria worker made more than 840 tacos. She made the same number of tacos each week. Which inequality best represents t, the number of tacos she made

    asked by Brandi on March 12, 2013
  9. Algerbra

    regular dinner = 2 tacos & 3 enchailada for 2.39 special dinner = 3 tacos & 4 enchiladas for 4.23 what is the average price for a taco & enchilada? Let t be tacos and e be enchiladas. A regular dinner would be represented as: 2t +

    asked by Lea on January 10, 2007
  10. Math

    Sue buys 8.5 pounds of chicken to make tacos. She uses 0.3 pound of chicken for each taco. How many tacos can sue make?

    asked by Sylvia on November 21, 2013

More Similar Questions