College Algebra

Randall wants to mix 41 lb of nuts worth ​$2 per lb with some nuts worth ​$8 per lb to make a mixture worth ​$7 per lb. How many pounds of ​$8 nuts must he​ use?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 861
  1. pounds of $8 nuts ----- x
    pounds of other nuts ---- 41-x

    8x + 2(41-x) = 7(41)

    solve for x

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. Pounds of nuts-cost per pound-total cost

    41-$2-?
    x-$8-?
    ?-$7-?

    There is a chart and I have to fill in the question marks. x= 205/6 0r 34.16667

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Mathematics

    Check my answer?? The bulk food section of a grocery store has two bins with different types of mixed nuts, The first bin contains Walnuts, peanuts and pistachios, The second bin contains pecans, almonds, Brazil Nuts and Walnuts,

  2. Math

    Make the following changes to the number 2.614. The 1 is worth one tenth as much. The 4 is worth 10 times as much The 2 is worth one tenth as much Make the 6 worth 10 times as much So I'm not sdure if my answer I'd 6.241 or .6241

  3. algebra

    Kenny buys mixed nuts at a corner market for per pound. The cost is a function of the number of pounds of nuts bought. What is the graph of the function? Is the function continuous or discrete?

  4. Math | Algebra

    Brand A granola is 25​% nuts and dried fruit and brand B granola is 20​% nuts and dried fruit. How much of sweet item A and sweet item B should be mixed to form a 20-lb batch of sweets that is 23​% nuts and dried​ fruit?

  1. Math

    A snack mix contains toasted oat cereal, pretzels, and nuts in a ratio of 2:2:1 by mass. What mass of each ingredient is needed to make the following amounts of snack mix? a)330g b)210g c)500g d)750g

  2. Mathematics

    BISCO MISR is a food industries Co. produces two types of chocolates; dark chocolate and white chocolate. Ingredients for both chocolates are sugar, nuts, milk and chocolate. Currently, the company has 100 kg of sugar, 20 kg of

  3. Algebra

    In 2000, 520,000 acres of farmland in a region were devoted to growing nuts. By 2013​, the number of acres used to grow nuts had increased to 810,000. Find the average rate of change in the number of acres in a region used to

  4. Math

    Paul mixes nuts worth $1.20 per pound with oats worth $1.70 per pound to get 40 pounds of trail mix worth $1.35 per pound. How many pounds of nuts and how many pounds of oats did he use?

  1. Math

    A recipe requires 3/4 cup of nuts for 1 batch of muffins. How many batches of muffins can be made using 7 1/2 cups of nuts?

  2. math

    Ellen wishes to mix candy worth $1.64 per pound with candy worth $3.46 per pound to form 20 pounds of mixture worth $3.00 per pound. How many pounds of the more expensive candy should she use?

  3. algebra

    A grocer wants to mix nuts which sell for Rs 40 per kilo with nuts which sell Rs 90 per kilo in order to make a mixture which could sell for Rs 70 per kilo.How many kilos of each should be mixed to get a mixture of 630 kilos?

  4. math

    A group of hikers buys 8 bags of mixed nuts .Each contains 3 1/2 cups of nuts.The mixed nuts are shared evenly among 12 hikers.How many cups of mixes nuts each hiker receive?Show your work or explain your answer.

You can view more similar questions or ask a new question.