algebra

how to do unit rate $60 for 8 h
there is more like 3/4lb
and 861bagels/3d
and 850cal/1.25h

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 42
asked by tay

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc.

    asked by hannah on September 26, 2006
  2. Math(Unit Rate)

    If 20 units= 10kg whats the unit rate? http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/ is that your gf? "sam"???? 20/10 reduce,= 2/1 divide,=.5 Kg/unit calculate the unit rate what dose this mean Find each unit rate. $112 in 8 hours

    asked by Sean + Sam on November 13, 2006
  3. Math

    How do I expres a rate as a unit rate Usually it is rate/unit said as "rate per unit." Examples are "miles per gallon" and "price per pound." I hope this helps. Thanks for asking.

    asked by Adam on April 17, 2007
  4. unit rate

    the unit price of an item at a grocery store is a familiar example of a unit rate. find the unit price of each box of cereal. a. $3.95 for a 20oz. b.$4.29 for a 24 oz. c.$2.25 for a 12 oz. Divide the price by the weight in ounces

    asked by lisa on November 28, 2006
  5. MATH HELPO!!!

    Convert the map scale to a unit rate. How many inches represent one mile? Show your work. Interpret the meaning of the unit rate. 3/10 in. = 7/8 mi no map just need someone to solve this unit rate FASTLY

    asked by J-kid on February 4, 2017
  6. Multiplicative inverse

    Angelo says that if you know one unit rate in a proportional relationship, the other unit rate is always the multiplicative inverse of the unit rate you know. Is Angelo correct? Explain

    asked by April on April 10, 2016
  7. Math

    An employee has two hourly wage options for positions in a large corporation. One position pays $11.00 plus additional unit rate of $0.50 unit produced. The other pays $7.25 plus a unit rate of $1.25. W(x)=11+0.5x M(x)=7.25+1.25x

    asked by Christina on October 22, 2011
  8. math rate

    15 chapters in 5 days - I already know the unit rate is 3 - I have to give the rate and unit rate. I don't know how to figure out the rate. Can someone please help me? rate is 15 chapters/5 days unit rate is 3 chapters/day

    asked by brandon on March 4, 2007
  9. math

    my homework saids express each phrase as a rate and and unit rate round to the nearest hundredth. 120 miles on 4 gallons of gas the ratio is 30 to 1 I have to write it in a rate and unit rate to the nearest hundredth.

    asked by laila on September 14, 2015
  10. Statistics

    In a three-channel queuing system, the arrival rate is 1 unit per time period and the service rate is 0.6 unit per time period. Determaine the probability that an arriving unit does not have to wait.

    asked by Ellis on November 15, 2012

More Similar Questions