math ,confused

The question is : Bath towels sell for $13.25 each, while hand towels sell for $4.50 each. Theresa buys some of each type of towel for a total of $62.25. If she spends $17.25 more on hand towels, how many of each type does she buy ?

oh never mind I found my mistake (I fell stupid)

feel*

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 90
asked by Jorge
  1. Awwh man, how do you do this???

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A catalog company sells two styles of kitchen towels, plain and stiped. In order to have the correct numbers of each style in stock, the purchasing department studied recent orders. These orders showed that the ratio of plain

    asked by Angeles on April 4, 2013
  2. Algebra

    A package of paper towels contains 3 rolls. Each package of paper towels costs $2.79.​ A function, f(x), is written to represent the cost of purchasing x packages of paper towels. What is the practical domain for the function

    asked by Chy on May 30, 2018
  3. Algebra

    A package of paper towels contains 3 rolls. Each package of paper towels costs $2.79.​ A function, f(x), is written to represent the cost of purchasing x packages of paper towels. What is the practical domain for the function

    asked by Chy on May 30, 2018
  4. Algebra

    A package of paper towels contains 3 rolls. Each package of paper towels costs $2.79.​ A function, f(x), is written to represent the cost of purchasing x packages of paper towels. What is the practical domain for the function

    asked by Chy on May 30, 2018
  5. math

    During a department store sale 30 shoppers bought only clothing. 5 shoppers bought only towels, and 15 shoppers thought both clothing and towels. If 100 people shopped that day and a shopper is chosen at random, what is the

    asked by jackie on August 26, 2015
  6. Math

    Rchel has 14 red, 9 blue, and one yellow towel. In haw many ways can the towels be arranged if the towels of the same colour must be side by side?

    asked by Tina on March 23, 2011
  7. math

    Paper towels are sold at the rate of $6.50 per doxen rolls. Figure the cost of 10 dozen rolls of towels with a 3.5% discount and a 6% sales tax.

    asked by FROGG on April 26, 2010
  8. math

    sara spent $64 on books and towels. she bought three times as many books as towels. how many of each did she buy? *every item is $8

    asked by humna on April 18, 2012
  9. math

    A roll of paper towels has a radius of 12 cm and a height of 18 cm. the cardboard tube in the centre has a radius of 5cm. Find the volume of the paper towels So would I do 18-12?

    asked by Lacey on February 9, 2017
  10. English

    1. We can massage old people's backs. 2. We can help them use a computer. 3. We can visit their houses and clean rooms. 4. We can take them to a bathroom in wheelchairs. 5. We can help them wash their faces. 6. We can help them

    asked by rfvv on November 1, 2010

More Similar Questions