algebra

16oz of nails is to be made of a combination of nails one that costs four dollars per oz and another that costs eight dollars per oz. How many oz of each kind of nails would you need to equal 16oz of a mixture of nails that costs seven dollars per pound?


What formula would I use to solve this question?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 78
asked by james
  1. Never mind. I figured this one out on my own!

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by james

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Chemistry

    Typically, there is a scale provided for weighing the nails. For example, a notice placed above the nail bin might read, “For the nails in the bin below, there are 500 nails per kg.” Using this conversion factor, perform the

    asked by Lost on August 20, 2012
  2. Marh

    For the nails in the bin below, there are 500 nails per kg.” Using this conversion factor, perform the following calculations. How many nails would you have if you had 0.15 kg?

    asked by Lost on August 20, 2012
  3. chem

    Consider two identical iron nails: One nail is heated to 95 °C, the other is cooled to 15 °C. The two nails are placed in a coffee cup calorimeter and the system is allowed to come to thermal equilibrium. What is the final

    asked by mari on September 12, 2013
  4. math

    Sara brought a total of 8 nails at ace hardware . she purchased both 6 penny nails and 10 penny nails . she brought 2 more 6 penny nails then she did 10 penny nails . she had a total of 8 mails. How many 6 penny and 10 penny nails

    asked by sassy on June 3, 2015
  5. Algebra1

    Can you check my answers? 1. Table modeling a linear relationship is shown below. What is the rate of change of nails to birdhouses? 2 birdhouses to 22 nails 3 birdhouses to 33 nails 4 birdhouses to 44 nails 5 birdhouses to 55

    asked by Alexis on September 6, 2016
  6. algebra

    Sara bought some 6-penny nails and some 10-penny nails at ace hardware. She bought 2 more 6-penny nails than she did 10-penny nails. She had a total of 8 nails. How many 6-penny and 10 penny nails did sara purchase?

    asked by John on March 22, 2012
  7. precalculus

    The cost of a fill on acrylic nails is a function of how many broken nails. MArtha is charged $34 for 5 broken nails, while Grace is charged $26 for 1 broken nail. a)express the total cost as a fucntion of the number of broken

    asked by kennedy on September 15, 2009
  8. Math

    A pound of nails cost 13$ . Joe buys 2.4 pounds . How much does Joe spend on nails ? If there are 200 nails in a pound ,how many nails does Joe have ?

    asked by Anonymous on December 30, 2015
  9. Math

    A construction worker bought 21 7/8 Pounds of nails when those nails were all used she bought 2 1/2 times as many nails as she had bought the first time how many pounds of nails did she buy the second time

    asked by Jenny on December 3, 2016
  10. Math

    Cezar used nails,screw and pegs to build a kodel house . He used twice as many screws as pegs and 3 fewer nails than screws.He used 15 nails. How many pegs did he used?

    asked by Zame on July 17, 2018

More Similar Questions