Math

Jasmine and her brother Nat are savibg to buy a digital camera that costs $135. Jasmine earns $15 per week for babysitting and spends $5 of it. Nat earns $18 per week for walking dogs and spends$7 of it. Which expression can be used to find how many weeks it will take to save for the digit camera?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 122
asked by Des
  1. What are your choices? What is your answer?

  2. frvf

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by v
  3. hola mi amiguitos hi my friends

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. English

    My brother took my digital camera. -------------------------- What does the sentence above mean? 1. My brother was holding my digital camera. 2. My brother took away my digital camera from me. 3. My brother grasped my digital

    asked by rfvv on June 6, 2014
  2. Algebra

    Kristen wants to make 7.5 ounces of a 25% jasmine essential oil. She only has a 15% jasmine mixture and a 30% jasmine mixture available. How much of each mixture should she combine to create the desired oil?

    asked by Anonymous on February 9, 2012
  3. algebra

    Kristen wants to make 7.5 ounces of a 25% jasmine essential oil. She only has a 15% jasmine mixture and a 30% jasmine mixture available. How much of each mixture should she combine to create the desired oil?

    asked by Sam on February 9, 2012
  4. math

    Based on the information from Part 1, determine whether each statement is True or False. Statements True - True False - False Jasmine's best friend lives .25 inches past the camp, which is 240 total miles away. Jasmine covers .75

    asked by jamie on November 25, 2017
  5. Math

    The cost of 5 similar digital cameras and 3 simial video cameras is $3,213 Each video camera costs 4 times as much as. each digital camera.john buys a digital camera and a video camera.How much dose he pay ?

    asked by Norene on October 10, 2018
  6. math

    the cost of 5 digital cameras and 3 similar video cameras is 3213.00. each video camera costs 4 times as much as each digital camera. john buys a digital camera and a video camera. how much does he pay?

    asked by ra on October 28, 2015
  7. to all the tutors

    I just want to wish everyone happy holidays and thanks for all your help to me and to all the students who need the help. Thank you, Jasmine. Happy holidays to you and all the other students, too! =) Jasmine, thank you for your

    asked by jasmine20 on December 22, 2006
  8. math

    the cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is $3213 each video camera costs 4 times as much as each digital camera. john buys a digital camera and a video camera. how much does he pay?

    asked by milly on October 21, 2013
  9. 5th grade math

    The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is $3213, Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he pay?

    asked by Samantha on October 26, 2015
  10. Math

    The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is $3,213. each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he pay?

    asked by Don't know on October 27, 2013

More Similar Questions