math

Steve runs a kennel and purchases dog food from a U.S supplier. The supplier sells 25 lb bags for $28.95 U.S

Each dog eats about 3.5kg/week and Steve boards an average of 16 dogs per day. How many bags of dog food will he need for 3 months?

The answer is 64 bags but I keep getting 59 help!

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 170
asked by yvonne
  1. you might show your work, so we could check your method.

    each dogs eats 3.5/7 = 0.5 kg/day
    16 dogs eat 8 kg/day
    That's 720 kg for 90 days
    Or, 1584 lbs.
    That's 63.36 bags

    I guess it depends on how many days you use for 3 months. 91 days gives 64.06 bags

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Steve

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    A supplier sellers 2 1/4 pounds of mulch for every 1 1/3 pounds of gravel. The supplier sells 172 pounds of mulch and gravel combined. How many pounds of each item does the supplier sell?

    asked by V on August 13, 2018
  2. math

    A chemist wants to mix two kinds of glycerins for the manufacture of a soap. The glycerin from supplier A cost $1 million per ton and the glycerin from supplier B costs $1.5 million per ton. The chemist is obligated to buy no more

    asked by Sandra on July 7, 2017
  3. Statistics

    A purchasing agent for a trucking company is shopping for replacement tires for their trucks from two suppliers. The suppliers' prices are the same. However, Supplier A's tires have an average life of 60,000 miles with a standard

    asked by Tykrane on December 17, 2009
  4. Statistics

    A purchasing agent for a trucking company is shopping for replacement tires for their trucks from two suppliers. The suppliers' prices are the same. However, Supplier A's tires have an average life of 60,000 miles with a standard

    asked by Tykrane on December 17, 2009
  5. Economics

    A television station is considering the sale of promotional DVDs. It can have the DVDs produced by one of two suppliers. Supplier A will charge the station a set-up fee of $1,200 plus $2 for each DVDs; supplier B has no set-up fee

    asked by Anonymous on September 16, 2010
  6. capital cost

    Supplier A has old equipment that produces at the rate of 10,000 per hour. Supplier B has equipment that produces at the rate of 20,000 per hour and supplier C has new equipment that produces at 40,000 per hour. You need 60,000

    asked by Anonymous on March 25, 2011
  7. Managerial Economics

    A television station is considering the sale of promotional DVDs. It can have the DVDs produced by one of two suppliers. Supplier A will charge the station a set-up fee of $1200 plus $2 for each DVD; supplier B has no set-up fee

    asked by BJ on December 19, 2009
  8. Managerial Economics

    (Economyst Only Please): A television station is considering the sale of promotional DVDs. It can have the DVDs produced by one of two suppliers. Supplier A will charge the station a set-up fee of $1200 plus $2 for each DVD;

    asked by BJ on December 19, 2009
  9. math

    A dog is standing at the bottom left corner of a grid of 46×46 streets. The dog is trying to get to the top right corner of the grid, where it knows there is some food. As the dog runs, between the corners, it will only ever run

    asked by urgent answer needed on June 15, 2013
  10. maths

    A dog is standing at the bottom left corner of a grid of 46×46 streets. The dog is trying to get to the top right corner of the grid, where it knows there is some food. As the dog runs, between the corners, it will only ever run

    asked by anonymous on June 12, 2013

More Similar Questions