Algebra

TeaPots n Treasures sells loose Oolong tea for $2.15 per ounce. Donna mixed Oolong tea with shaved almonds that sell for $0.95 per ounce to create the Market Street Oolong blend that sells for $1.85 per ounce. One week, she made 300 oz of Market Street Oolong. How much tea and how much shaved almonds did Donna use?

asked by Lee
  1. If there were x oz of almonds, then the rest (300-x) was tea.

    0.95x + 2.15(300-x) = 1.85(300)

    posted by Steve

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    The manager of a tea shop mixes two types of teas to make a specialty blend. Alone, the teas sell for $3.99 and $8.99 per ounce. How many ounces of each type of tea should be used to make 32 ounces of a mixture that sells for
  2. Algebra

    Blending spice: Spice of life sells ground sumac for $1.35per ounce and ground thyme for $1.85 per ounce. Aman wants to make a 20 oz Zahtar seasoning blend using the two spices that sells for $1.65 per ounce. How much of each
  3. Math

    A bottle contains 20 fluid ounces of lotion and sells for $5.80. The 20-fluid-ounce bottle contains 125% of the lotion in the next smallest size, which sells for $5.12. Which is the better buy? Explain. The bottle is the better
  4. Math

    If pasta sells for $3.55 for a 20-ounce box a. What is the price per ounce? Round to the nearest cent. $3.55/20 = $.18 per ounce b. How many ounces do you get per dollar? Round to the nearest tenth of an ounce. I'm not sure how to
  5. 5th grade

    Describe how proportions could be used to compare two products: If a 24-ounce can of pears sells for 1.90 and a 32 ounce can sells for $2.65, which one is the better buy?
  6. Algebra please help

    A grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Predict the cost of a two ounce bag. Please help answer
  7. College Algebra

    A merchant blends tea that sells for $5.45 a pound with tea that sells for $2.45 a pound to produce 80 lb of a mixture that sells for $3.95 a pound. How many pounds of each type of tea does the merchant use in the blend? lb (at
  8. Algebra

    A merchant blends tea that sells for $5.00 a pound with tea that sells for $3.00 a pound to produce 80 lb of a mixture that sells for $3.75 a pound. How many pounds of each type of tea does the merchant use in the blend?
  9. math

    A grocery store sells snacks by weight. A six ounce bag of mixed nuts costs $3.60. Predict the cost of a ounce bag
  10. Math

    Sue's Organic sells a 24-ounce jar of peanut butter that costs 5 less per ounce than their 16-ounce jar. What is the total price of their 24-ounce jar of peanut butter?

More Similar Questions