math

Three friends bought school supplies for $12.06. They will split the cost equally. How much does each person have to pay?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 91
asked by perla
  1. Divide.

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. algebra

    If Sam Stevens and four other friends want to schedule a 6 hour fishing trip on Lake Ontario with Reel Easy Sport Fishing. The cost for five people is $445. The cost for six people is 510. How much money per person will Sam and

    asked by Katherine on August 9, 2010
  2. Economics

    Four roommates are planning to spend the weekend in their dorm room watching old movies, and they are debating how many to watch. Here is their willingness to pay for each film: Film Orson Alfred Woody Ingmar 1st. $7 $5 $3 $2 2nd.

    asked by Anonymous 2 on July 13, 2010
  3. 5th grade Math

    Can you check this? 7. Will brought in candy for his friends that weighed 7/8 lbs. If he split it up equally among himself and 4 other friends, how much candy did they each get? (7/8)/5 = 7/40 lbs??

    asked by Jared on January 15, 2018
  4. Math

    Five friends went to a baseball game. Three of friends each bought a ticket for x dollar and soda for $6.00. The other two friends each bought only tickets. Write and simplify an expression that represents the amount of money

    asked by Kaity on February 11, 2015
  5. Math

    Five friends went to a baseball game. Three of the friends each bought a ticket for x dollars and a soda for $6.00. The other two friends each bought only tickets. Write and simply an expression the represents the amount of money

    asked by Subrena on February 29, 2016
  6. Algebra

    You and 4 friends go out to eat you all split the bill equally each person's share was 6.50 how much was the original bill

    asked by Anthony on August 2, 2016
  7. Math

    Jada has 1/4 of a pizza left. She is going to split the leftovers equally with 6 of her friends. What fraction of the whole pizza will each piece be?

    asked by Amy on September 29, 2014
  8. Math

    Hannah and Her Three Brothers equally split the cost of a $379 gift for their parents how much did each sibling pay?

    asked by Alexis on January 11, 2017
  9. Math

    5.Mrs.Sandoval has 60 folders, 45 scissors, and 30 rulers. What is the largest number of equally divided school supply groups Mrs.Sandoval can create without any remaining supplies? A.5 B.10 C.3 D.15 D 6.What is the prime

    asked by Jerald on April 13, 2013
  10. Math

    Tickets to King Middle School play cost $1 for King students and $3 for everyone else. Rose, a student at King Middle School, went to the play with friends from another school. the group paid a total of $13 for the tickets. How

    asked by Help on November 29, 2012

More Similar Questions