math 5th grade

Samantha is making some floral arrangements. The table shows the prices for one-half dozen of each type of flower.

Price for 1/2 dozen flowers
rose : $5.29
Carnation : $3.59
Tulip $ 4.79

part A: Samantha wants to buy 6 roses, 4 carnations, and 8 tulips. She estimates that she will spend about $14 on these flowers. Do you agree? Explain your answer.

Part B: Along with the flowers, Samantha bought 4 packages of glass beads and 2 vases. The vases cost $3.59 each and the total sales tax was $1.34. The total amount she paid was $28.50, including sales tax. Explain an strategy she could use to find the cost of 1 package of glass beads.

  1. 5
asked by susan
  1. 5.29 + (2/3)*3.59 + (4/3)*4.79 = $14.07, Yes.

    28.50-(2*3.59)-1.34 = 19.98 = Cost of 4 pks. of glass beads.

    19.98/4 = $5.00 = Cost of 1 pk. of glass beads.

    posted by Henry
  2. it is 0.84 that is the poopy answer!

    posted by pooop
  3. Samantha wants to buy 6 roses 4 carnations and 8 tulips she estimates that she will spend about $14 on these flowers do you agree explain your answer

    posted by Maritsa
  4. Samanth wants to buy 6 roses,4 carnations,and 8 tulips.She estimates that she will spend $14.00 on these flowers.Do you agree?Explain your answer.

    posted by Shannon
  5. 0.84?

    posted by Anonymous
  6. my answer is 1

    posted by Samantha

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    I have a question: How would you solve this? a dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen? In this cause is dozen 12? And half a dozen dimes in 60 cents? would that be 120? b/c a dozen dozen is 24 so u have 24 apples and
  2. Quick Math

    I have a question: How would you solve this? a dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen? In this cause is dozen 12? And half a dozen dimes in 60 cents? So half a dozen dozen is 144/2 so that's 72 correct? yes, half a dozen
  3. Quick Math

    I still have a question. My first one has been answered(I, but I am going to write it down anyways, incase it realtes to the first quesion. (I)What is the cost of s dozen dozen apples at half a dozen dimes a dozen? (II)(This one I
  4. Quick Math

    Is a dozen dozen equals to 24? wouldn't a dozen dozen be 144? and 144 is a gross. a dozen is 12 a dozen is 12 so isnt that 24? When you say double double such as in coffee. You want two milk and two sugar. That's four. So wouldnt
  5. 4th grade math

    Mary purchased incredients needed to cookies. a table shows the cost for each batch of 5 dozen cookies. ($10.00 total) and the price of cookies = 1/2 dozen = $5; 1 dozen = $8 and 5 dozen = $35. question is if mary sells 3 dozen
  6. math

    Find the cost of buying 4 dozen of exercise books at sh 6000 per dozen,a half dozen of pencil at sh 2050 per dozen,5 dozen rulers at sh 3600 per dozen #i need anyone to help me please# and in case someone know where i can get such
  7. math

    Find the cost of buying 4 dozen of exercise books at sh 6000 per dozen,a half dozen of pencil at sh 2050 per dozen,5 dozen rulers at sh 3600 per dozen #i need anyone to help me please# and in case someone has such type of
  8. math

    A supermarket sells eggs in cartons of a half dozen($6),a full dozen ($2.18) and a dozen and a half eggs ($3.00) What is the constant proportionality that relates the price to the quantity of eggs.
  9. MATH PLEASE

    Miday Quong is buying bagels for her coworkers. She buys a dozen bagels priced at $5.49 a dozen. The bakery's cost for making the bagels is $2.25 per dozen. What is the markup rate based on selling price on a dozen bagels? 17.3
  10. math

    shirley is making 4 dozen cookies for a bake sale .she does not want to spend more than $9 making the cookies. write and solve an inequality to find the maximum cost per dozen cookies.let c represents the maximum cost per dozen

More Similar Questions