Math

Hugh bought some magazines that cost $3.95 each and some books that cost $8.95 each. He spent a total of $47.65. If Hugh bought 3 magazines, how many
books did he buy? The equation that models the problem is 3.95m + 8.95b = 47.65, where m is the number of magazines and b is the number of books.

  1. 👍 7
  2. 👎 7
  3. 👁 5,912
  1. Your equation is correct

    now, you are told that m = 3

    solve:
    3.95(3) + 8.95b = 47.65

    1. 👍 7
    2. 👎 13
  2. 5

    1. 👍 1
    2. 👎 23
  3. Hugh bought some magazines that cost $3.95 each and some books that cost $8.95 each. He spent a total of $47.65. If Hugh bought 3 magazines, how many books did he buy?

    The equation that models the problem is 3.95m + 8.95b = 47.65, where m is the number of magazines and b is the number of books.

    1. 👍 4
    2. 👎 2
  4. 4

    1. 👍 29
    2. 👎 0
  5. youŕe wrong.

    1. 👍 5
    2. 👎 4
  6. It’s 4.

    1. 👍 20
    2. 👎 0
  7. 4

    1. 👍 12
    2. 👎 0
  8. The number of books is 4

    1. 👍 8
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math

    1. I am thinking of a number. It is increased by 7. The sum is 21. What is my number? A. n=28*** B. n=14 C. n=7 D. n= 147 2. I am thinking of a number. It is increased by 9. The product is 27. What is my number? A. n = 36 B. n =

  2. Math

    A customer went to the garden shop and bought some potting soil for $12.50 and 6 shrubs. If the total bill was $71.00, how much did each shrub cost if they all cost the same? Write and solve an equation. Show your work.

  3. Social Studies

    a class is selling magazines as a fundraiser. of the 500 magazines sold, Amy sold 1/9 of them. garret sold 0.145 of the magazines. Robbie sold 11/100 of the magazines. carlita sold 0.095 of the magazines. who sold the most

  4. math/economics in calculus

    The average cost of manufacturing a quantity q of a good, is defined to be a(q) = C(q)/q. The average cost per item to produce q items is given by a(q) = 0.01q2 − 0.6q + 13, for q >0. I know that the total cost is

  1. Algebra

    Check My answers Please- 1. 3(y + 1) for y = 2 a.6 b.9*** c.7 d.8 2. d + g/h for d = 45, g = 18, and h = 9 a.6*** b.7 c.3 d.4 3.The cost in dollars of a class party is 59 + 13n, where n is the number of people attending. What is

  2. calculus

    The total cost (in dollars) of producing x college textbooks is C(x) = 50x+ 11,000 What is the fixed cost? 11,000 What is the marginal cost? What is the total cost of producing 700 books? 34,000 books? What is the average cost

  3. Math

    a customer went to a garden shop and bought some potting soil for $12.50 and 6 shrubs if the total bill was $71 how much did each grub cost if they all cost the same write and solve an equation to show your work

  4. maths

    It costs a publishing company $50000 to make books. The $50000 is a fixed cost or a cost that cannot change. To help the publishing company sell the books, a marketing company charges $4 for each book sold. If the company sells

  1. Arithmetic

    A shopper bought 4 pillow cases that cost $4.98 a piece, 2 fitted sheets that cost $8.29 a piece, and 2 flat sheets that cost $8.09 a piece. What was her total bill?

  2. Math

    A real estate salesperson bought promotional calendars and date books to give to her customers at the end of the year. The calendars cost $0.75 each, and the date books cost $0.40 each. She ordered a total of 600 promotional items

  3. math

    a customer went to a garden shop and bought some potting soil for 17.50 and shrubs. if the total bill was $71.00, how much did each shurb cost if they all cost the same? write and solve an equation. show your work

  4. Algebra

    The athletic department bought a total of 29 basketballs and footballs at a cost of $1000. If basketballs cost $30 each and footballs cost $40 each, how many footballs were bought?

You can view more similar questions or ask a new question.